8. listopadu  2012 v 17:15  rubrika: Nepřehlédněte

Biologická léčba zabírá na Bechtěrevovu nemoc nejlépe. Bolest a ztuhlost odeznívají už po několika týdnech

Klouby (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka Profimedia

Klouby (ilustr. foto)Foto: Fotobanka Profimedia

Bechtěrevova nemoc pojmenovaná podle ruského neurologa Vladimira Bechtěreva je chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů. Postihuje až 1 % populace a až třikrát častěji muže než ženy.

Proč tato choroba postihuje zejména muže, není úplně jasné:  

„Řada jiných autoimunitních revmatických onemocnění postihuje častěji ženy než muže. Ten poměr byl předpokládaný 9:1, v současné době je to 3:1, takže těch žen prakticky přibývá. Ono jich ale nepřibývá numericky, spíše je to otázka toho, že je více v povědomí, a proto u těch žen, u kterých je ten průběh někdy mírnější, se i tato diagnóza potvrdí,“ potvrdil pro magazín Na zdraví! lékař Revmatologického ústavu Ladislav renolt. 

Není také úplně jasné, proč tato nemoc postihuje mladé lidi kolem 25. roku věku. Může vznikat i po třicítce, ale obvykle už nevzniká po 40. roce.  

Choroba má určitou genetickou vazbu. Šance, že ji bude mít potomek rodičů, kteří se v rodině s Bechtěrevovou nemocí setkali, je 20%. 

Choroba je zánětlivé onemocnění, kdy v těle koluje určitý zánět, který se soustřeďuje často lokálně v místě křížobederní páteře. 

„Projevuje se tak. že ti pacienti mívají klidové bolesti, které jsou soustředěny do křížobederního úseku páteře, často mhou být bolesti v kyčlích, kdekoliv v řadě jiných kloubů, ať to jsou ramenní klouby, kolena nebo někdy i malé klouby, ztuhlost v oblasti svalových úponů, šlach. To, co typicky odlišuje tuto bolest od jiných příčin bolestí, které jsou častěji způsobené artrózou, degenerativními změnami na páteři nebo výhřezem ploténky, tak ta bolest je klidové, lepší se po rozhýbání, pacienti často pocit ranní ztuhlosti. Největší obtíže mají při probouzení nad ránem, nebo v noci bývají buzeni musí se rozhýbat,“ upřesnil doktor.  

Relativně časté jsou podle něj i tzv. mimokloubní projevy v podobě zánětu duhovky, lupénky nebo průjmu. 

Základem pro léčbu Bechtěrevovy nemoci je rehabilitace a pravidelné cvičení. Pak je to třeba biologická léčba nebo tzv. farmakologický přístup: „Což jsou protizánětlivé léky, obecně známé jako nesteroidní antirevmatika, lidé budou asi nejčastěji znát lék typu ibuprofen. Pokud je nedostatečný účinek této léčby, tak pak může být ke zvážení biologické léčba.“  

A právě u biologické léčby se používají moderní přípravky, které jsou podávány podkožními injekcemi nebo infuzí: „Jedná se o malé množství roztoku, který je aplikován speciálním perem podkožně, prakticky se jedná o přípravky podobné těm, které si aplikují pacienti s diabetem,“ doplnil Šenolt.  

Bechtěrevova nemoc jako řada jiných autoimunitních a zánětlivých revmatologických onemocnění se vyléčit nedá. 

„Je to podobné k vysokému krevnímu tlaku, cukrovce. Jsou to také choroby, které nedokážeme vyléčit, ale dokážeme je potlačit. U Bechtěrevovy nemoci dokážeme navodit stav tzv. klidu neboli remise, kdy pacienti nemusí užívat žádné léky proti bolesti. Často se ale stává, že pokud z nějakého důvodu musíme léčbu přerušit, vysadit, tak v naprosté většině dochází ke vzplanutí choroby a bolestivé příznaky se objevují zpátky,“ uvedl docent Ladislav Šenolt.  

Farmakologickou léčbu a pravidelné rehabilitace podstupuje zhruba 70 % lidí. Pokud tato kombinace léčby selhává, nastoupí biologická léčba. Efekt se dostavuje poměrně rychle, během týdnů a měsíců odeznívají bolesti, ztuhlost a pacienti nemusejí užívat léky. 

 

Téma: Bechtěrevova choroba. Magazín Martina Matějky.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

Lidé s kardiostimulátory musejí po několika letech podstoupit operaci kvůli výměně baterií. Američtí vědci z Univerzity státu Michigan teď vymysleli zařízení, které by mohlo čerpat energii z tlukoucího srdce, a udržovat tak v chodu kardiostimulátor, do něhož by bylo zabudováno. 

Čeští lékaři přivezli z jordánského hlavního města Ammánu do Prahy 10 zraněných syrských uprchlíků: čtyři děti a šest dospělých. Dva těžce zranění dospělí se budou v Česku léčit možná až rok. Děti mají především vrozené vady či jiné potíže 

Tým chirurgů z filadelfské dětské nemocnice po 7hodinové operaci úspěšně oddělil 8měsíční siamská dvojčata. Podle vedoucí lékařského týmu Holly Hedrickové byla dvojčata "skvělými kandidáty" na rozdělení. Operace dopadla dobře, zcela v souladu s očekáváním. Obě malé pacientky budou lékaři dále sledovat, ale čeká je podle Hedrickové "plnohodnotný, zdravý a nezávislý" život. 

Lékaři z pražského IKEMu provedli první řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců. Série operací trvala 20 hodin. Na sále bylo celkem 12 lidí. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas