27. února  2013 v 14:50  rubrika: Nepřehlédněte

Chodící lidé upozorňují na nevhodnou pomoc, nevhodný soucit a strach z kontaktu

Kampaň Chodící lidé - Foto: Oficiální Facebook Chodící lidé

Kampaň Chodící lidéFoto: Oficiální Facebook Chodící lidé

Jak komunikovat s lidmi s handicapem, kde najít informace o vhodné komunikaci a jak si vzájemně vhodně pomáhat? Těmto otázkám se věnoval středeční magazín Jak jinak.

Za platformou Chodící lidé stojí Nadace Sírius. Podle její projektové manažerky Petry Weissové se snaží zdravým lidem přiblížit, jaké to je být v kůži handicapovaného. 

„Na základě této metafory jsme vytvořili svět létajících lidí, kde tvrdíme, že přirozenou schopností člověka je létat a jaké by to bylo, kdybychom my všichni uměli jenom chodit,“ řekla Rádiu Česko Weissová. 

Kampaň staví na třech východiscích: 

„Je to především problematika nevhodné pomoci, nevhodného soucitu a strachu z kontaktu. Neadekvátní pomoc je, když pomáháme, aniž bychom jsme se předem zeptali, jestli člověk s postižením naši pomoc potřebuje a jak přesně by potřeboval pomoct. Strach z kontaktu je takové to nebojte se zeptat. Lidé s postižením vám řeknou, co a jak přesně potřebují. Nevhodný soucit je moment, kdy stavíte člověka s postižením do asymetrické, nerovné role,“ upřesnila manažerka. 

Postiženým může pomoci také aplikace s názvem Vozejk-map. Jak z názvu vyplývá, jde o projekt pro vozíčkáře, do kterého přispívají především oni sami. 

„Inspirovali jsme se minulý rok na spirálním kongresu v Itálii, kde se Norové a Švýcaři touto aplikací chlubili ve svých telefonech. Napadla mě spásná myšlenka, že by bylo krásné, kdyby i Česká republika tuto aplikaci v mobilech měla,“ uvedla Alena Jančíková z České asociace paraplegiků. 

Aplikace je velmi jednoduchá „Snažili jsme se, aby ikonky byly co největší a aby s tím neměli velké problémy,“ popsala Jančíková. 

 

Jak jinak komunikovat s lidmi s handicapem, zjišťovala Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

Související weby:

Chodící lidé

Vozejkmap

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU  

Česká spořitelna připravila vzdělávací seminář na podporu sociálního podnikání, který pořádá ve spolupráci s Nadací VIA. Je to už 4. seminář pro neziskové organizace a tentokrát se točí kolem tématu financování a úvěrování sociálního podnikání. 

Občanské sdružení Post Bellum spustilo při příležitosti 65. výročí nástupu komunistického režimu k moci interaktivní aplikaci pro chytré telefony nazvanou Paměť národa. Program provází po místech spojených s událostmi a zajímavými osudy minulého století. 

15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013 bude od 4. do 13. března v pražských kinech, pak se přesouvá do dalších 40 měst České republiky. Osobně bych vás chtěla pozvat na film Syrovější. Po něm bude následovat diskuze o hranicích alterantivní výchovy, kterou budu moderovat. 

Minulý čtvrtek uspořádalo občanské sdružení Agentura pro neslyšící ve spolupráci s obecně prospěšnou společností 365 slavnost světel. Oslavil se tím Mezinárodní den mateřského jazyka. Znakový jazyk, který je mateřským jazykem neslyšících, oslavilo v Tiché kavárně v Praze více než150 lidí, především rodičů s dětmi. 

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas