8. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Čím větší růst HDP, tím více olympijských medailí, zjistil průzkum Goldman Sachs

Medaile LOH Londýn - Foto:  ČTK

Medaile LOH LondýnFoto:  ČTK

O první místo v tabulce medailisté se na londýnských hrách přetahují Spojené státy a Čína. Obě země mají na kontě přes 70 cenných kovů.

Tabulce medailí ze všech novodobých olympiád vévodí bývalý Sovětský svaz, v závěsu jsou Spojené státy a někdejší východní Německo. Raketový vzestup olympijských úspěchů zažívá Čína. Na minulých hrách, které Číňané v Pekingu hostili, ale přerušili letité prvenství Spojených států.  

Počet zlatých, stříbrných a bronzových je pro každou zemi otázkou prestiže a pro některé z nich dokonce oporou nacionalistických vášní. Americký prezident Barack Obama logicky předpovídá, že nejvíce medailí získají Spojené státy.  

Sebastian Coe, předseda organizačního výboru, předpovídá, že nejvíce medailí v Londýně získá Čína. Shoduje se tak s predikcí oficiální čínské tiskové agentury Sin Chua.  

Trochu jinak se na olympijské soupeření podívali analytici americké banky Goldman Sachs. Ve své studii tvrdí, že nejvíc medailí na hrách získají sportovci těch států, které prožívají největší hospodářský růst.  

Proč tomu tak podle studie je, vysvětlil pro Olympijský magazín zástupce americké banky Goldman Sachs v Česku, ekonom Vladimír Dlouhý:  

„Skutečně tomu tak je dlouhodobě. Data ve studii od prvních olympijských her v roce 1896 v Aténách až po současnost skutečně ukazují, že kvalita života, která je podmíněná růstem materiálního blahobytu, tedy ekonomickým růstem je velmi pozitivně zkorelována s počtem medailí, které jednotlivé země na olympiádě získají. Zajímavé ale je, že ten vztah není lineární, že nejvíce se toto projevuje u zemí, které mají rychlejší růst, které třeba začínají z nižší úrovně, ale dohánějí vyspělé země. To se potvrzuje i teď v Londýně, kdy vidíme některé země ze Středního východu, které už mají tolik peněz, že je mohly věnovat na podporu jezdectví a Saúdská Arábie získala bronz v jezdectví, což nikdy dříve nebylo,“ uvedl příklad Dlouhý.  

Jak dále doplnil, na výsledcích sportovců se také podepisuje makroekonomická a politická stabilita, zadluženost země nebo míra korupce. 

 

Klání o medaile a ekonomika. Ve studiu je Markéta Bartošová.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Olympijský magazín  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas