10. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Conte: V Londýně dopuje 60 % sportovců. Je to urážka a nechutný výrok, oponuje vedoucí z českého Antidopingového výboru

Doping - ilustrační foto - Foto: Fotobanka stock.xchng

Doping - ilustrační fotoFoto: Fotobanka stock.xchng

Souboj antidopingových agentur s dopujícímu sportovci je jako hra na kočku a na myš. Jakmile zakážete jednu podpůrnou látku, objeví se nová.

Někdejší dopingový baron Victor Conte teď přišel s tvrzením, že na olympiádě v Londýně dopuje 60 % sportovců. Přitom se její organizátoři chlubí, že přes nové testy nepronikne ani myš.  

Hranice mezi sportovním hrdinou a padouchem je velmi tenká. Pořadatelé londýnských olympijských her si ale předsevzali, že z Londýna neodjede nikdo, kdo by získal medaili neprávem - zásluhou dopingu. Slíbili "čistší" sportovní klání než v Aténách nebo Pekingu.  

Českému rozhlasu TO potvrdil předseda organizačního výboru her Sebastian Coe: "Můj vzkaz sportovcům mířícím do Londýna je asi tento: Pokud chcete porušit jistou morální hranici, podvádět, brát zakázané látky, pak je velmi vysoká šance, že vás přistihnou. Tak si to rozmyslete." 

Během olympiády v Londýně má být odebráno celkem 6250 vzorků krve a moči, o 1500 víc než v Pekingu. Tímto sítem v Londýně zatím neprošlo šest sportovců, naposledy moldavská kladivářka Marina Marghijevová. Odhalila je moderní laboratoř severně od Londýna.  

Ta je schopná objevit 240 zakázaných látek. 150 pracovníků pracuje ve třech směnách nonstop. Mezi nimi i Zdeněk Chundela, který svou práci popisuje jako nerovný souboj: „Ti, co chtějí podvádět, budou o krok napřed, protože ta antidopingová laboratoř musí vyvinout nějakou detekční metodu.“ 

Světová antidopingová laboratoř WADA se ale dopujícím sportovcům snaží nadběhnout. „WADA v tomto odvádí dobrý kus práce, že kontaktuje farmaceutické firmy v průběhu klinických studií léčiv a odhaluje potenciální látky, které by mohly v budoucnu, až budou uvedeny na trh, dopingovými látkami,“ upřesnil Chundela.  

Testuje se kdeco 

Záběr antidopingových testů se velmi rozšířil. Nejde už jen o testy na klasický doping, jako jsou stimulancia a steroidy, ale i peptidové hormony, krevní doping EPO nebo růstový hormon.  

Pozitivní dopingový nález měl i český kajakář Jan Štěrba. V krvi mu našli beta-methylphenylethylamin. Ten patří mezi stimulanty a prý ho obsahoval potravinový doplněk. Štěrba se neúspěšně hájil u disciplinární komise Mezinárodní kanoistické federace a dostal půlroční zákaz činnosti, proti kterému se odvolal.  

Nakonec dostal jen napomenutí a mohl si v Londýně se svými kolegy z čtyřkajaku dojet pro bronz. Bere Štěrba medaili jako takovou sladkou tečku za svým hořkým příběhem?  

„Já jsme trochu v nitru uše doufal, že ta tečka bude zlatá, říkal jsem si, že bychom byli ohromní bouráci,“ odpověděl závodník.  

Kajakář Štěrba míní, že pravidla kolem zakázaných a povolených látek jsou nejasná. „Já rozumím boji proti dopingu. Já nejsem žádný kriminálník, toto je prostě sport a jestli chce někdo soudit a říkat, co ano, a co ne, tak to má mít jasná pravidla.“  

Conte má máslo na hlavě 

Majitel bývalé dopingové laboratoře BALCO Victor Conte pomáhal dopovat takovým atletickým hvězdám, jako byla Marion Jonesová nebo Dwain Chambers. Za což si odseděl čtyři měsíce za mřížemi a čtyři roky v domácím vězení. Teď zčeřil vodu svým prohlášením, že na londýnských hrách dopuje 60 % sportovců.  

Podle vedoucího Exekutivy pro kontrolu dopingu Antidopingového výboru ČR Jana Chlumského Conte nemá pravdu.  

„ On má máslo na hlavě. Nějakým způsobem se bránil, nějaký způsobem svou činnost obhajoval a teď se snaží házet bahno na ostatní. Některé sporty k dopování mají větší inklinaci, jako je třeba vzpírání, silový trojboj nebo některé silové rychlostní disciplíny v atletice, tam může tu pravdu mít, ale v takových disciplínách, jako je moderní gymnastika, kolektivní sporty nebo stolní tenis, tak tam rozhodně pravdu nemá. Je to urážka těch sportovců a je to doopravdy nechutný výrok,“ řekl pro olympijský magazín Chlumský. 

 

Doping. Více Markéta Bartošová.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Olympijský magazín  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas