20. března  2012 v 07:00  rubrika: Nepřehlédněte

Desítky milionů korun. Takový je obrat spekulantů s webovými doménami

Internet. Ilustrační foto - Foto: Free Digital Photos,  jscreationzs

Internet. Ilustrační fotoFoto: Free Digital Photos, jscreationzs

Investice se mohou občas pohybovat i na hraně zákona, zvlášť, když legislativa není úplně jasná. Šedou zónou světového internetu lze nazvat prostor, ve kterém se pohybuje případný investor nebo lépe řečeno spekulant s webovými doménami. V magazínu Kam s penězi Barbora Kreuzerová rozebírá, jakými způsoby se dají vydělat peníze na pouhé registraci webových domén.

Jak častá je spekulace právě s touto komoditou popisuje Daniel Dočekal ze serveru Pooh.cz: „ Děje se to po celém světě a živí se tím úspěšně odhadem minimálně několik desítek lidí, několik stovek dalších se tomu věnuje už ne tak úspěšně. V celosvětovém měřítku se jedná o desítky milionů domén, které jsou registrované spekulativně, za účelem toho, aby na nich někdo vydělal“. 

I když velké peníze se točí především ve světovém spekulantství, Česká republika nestojí tak úplně mimo. Spekulantům tu nahrává především velikost místního internetového trhu. Šéfredaktor magazínu Root.cz Petr Krčmář říká: „Ten prostor doménových jmen je omezený. V doméně „.cz“ můžete mít zaregistrované jen jednou určité slovo nebo jméno. A právě tím jak se vyčerpává ten prostor, tak přibývá spekulantů.“  

Existují dva základní způsoby, jak na internetových doménách vydělávat. Ten první patří k těm, co se pohybují na hraně, vynáší ale určitě více peněz. Člověk si totiž může koupit doménu, o které ví, že bude v budoucnu poptávána nějakou firmou nebo značkou.  

Té se potom pokusí doménu prodat, samozřejmě za mnohem vyšší cenu, než byla ta původní kupní cena, za kterou ji získal on sám. Druhý, méně kontroverzní, přesto ale stále trochu pochybný způsob popisuje Daniel Dočekal: „Taková dlouhodobý cesta je tak, že si zaregistrují doménu, která má zajímavé jméno a je šance, že na ní bude přicházet hodně návštěvníků. Pak na ní umístí nějakou reklamu a vlastně jen z toho, že na ní přicházejí lidé hlavně z vyhledávačů a zobrazuje se jim reklama, tak získávají peníze.“ 

Za hranicemi zákona se pak pohybuje ještě jedna možnost, zaregistrování takzvané překlepové domény, tedy domény, kterou napíšete do vyhledávače a přitom se na klávesnici přepíšete.  

Daniel Dočekal ze serveru Root.cz vysvětluje: „ To je další úroveň spekulací. V Česku existovala dost dlouho doména „seynam.cz“, kde zet bylo nahrazeno za ypsilon, protože na české a anglické klávesnici se zet a ypsilon liší. Na tento druh spekulace častěji dopadne požadavek zákona nebo soudu nebo organizace, která tohle řeší, protože to už bývá vysloveně parazitování“. 

Že se dají na takové dobře zakoupené doméně vydělat slušné peníze potvrzuje Petr Krčmář. Stačí srovnat náklady na pořízení s možným výdělkem. 

„Běžná doména dneska v maloobchodní ceně stojí 250 korun na rok, což není mnoho. To ale platí v případě, že ta doména, kterou potřebujete třeba pro firemní účely je volná. Pak záleží na tom jak lukrativní ta doména je. Mluví se o tom, že ročně se v tomhle obchodě s doménami otočí několik desítek milionů korun,“ říká Krčmář.  

Pokud by se investor uchýlil ke skupování domén, které parazitují na jménu nějaké společnosti, dostává se už prakticky za hranici nejen slušnosti, ale i zákona.  

Myslet si, že si na vás právě on nedošlápne, je ale třeba v celosvětovém měřítku chyba. Daniel Dočekal vysvětluje:„ Dokonce by to bylo právně ohodnotitelné jako parazitování na obchodním jméně. V celosvětovém měřítku na to existuje úřad, na kterém si mohou stěžovat jednotlivci nebo firmy, které chtějí získat doménu, která jim patří třeba podle známkového nebo obchodního práva. Ten pak rozhoduje, jestli to patří člověku, který to už má a nebo jim.“  


 

 

Kam s penězi na téma: spekulace s webovými doménami

Vložit na svůj web

Pořad: Kam s penězi  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas