2. dubna  2012 v 14:22  rubrika: Nepřehlédněte

Investici do koně radši nechte koňovi. Má větší hlavu

Kůň - Foto: Ariel da Silva Parreira, Fotobanka stock.xchng

KůňFoto: Ariel da Silva Parreira, Fotobanka stock.xchng

Mít koně, to neznamená jenom kydat hnůj a občas si zajezdit. V některých disciplínách koně i vydělávají. Jedna z mála koňských disciplín, kde se na investici dá vydělat, je Velká pardubická. Zdaleka to ale není jediná disciplína, která se na světě a v České republice jezdí.

V jakých všech disciplínách kromě dostihů koně závodí, pro magazín Kam s penězi vypočítala chovatelka koní Martina Studničková: 

„Po dostizích je hodně známá disciplína parkurové skákání. Pak jsou ještě okrajové disciplíny, jako je třeba vytrvalostní ježdění, můžeme se ještě bavit o voltigi, méně známá disciplína je všestrannost.“  

Ještě před tím než se rozhodneme koupit koně, ať už pro radost nebo pro samotnou investici, bychom měli myslet na to, že tím náklady na chov nekončí. Kromě nákladů za ustájení a stravu doplněnou o vitamíny musíme počítat také s výdaji za veterináře nebo kováře. 

Další nákladné položky popisuje čtyřnásobný mistr České republiky v drezúře Fabrizio Sigismondi: 

„Výstroj na koně, což je sedlo, uzdičky, deky, chrániče na nohy, potom máte letní deky, zimní deky, závody, mezinárodní stojí větší peníze, auto, přepravník na koně… Náklady jsou veliké. Jenom startovné vyjde kolem 300 až 500 eur.“ 

Pří výběru pomůže veterinář  

Když se ale rozhodneme koupit koně, který by nám mohl v budoucnu vydělávat nějakým sportem, musíme být opatrní a výběr budoucího šampióna nepodcenit. 

„Když si chci koupit koně, vzít si sebou veterináře. On se na toho koně podívá a na první pohled vidí, jestli kůň je v pořádku, nebo není, ale zároveň se mu podívá na oči, končetiny, jak ten kůň vypadá v pohybu a hodně práce udělá za vás. Také by si člověk měl dát pozor na charakter koně. Takže je dobré, aby vás třeba majitel nechal s tím koněm chvilku o samotě, nebo ho poproste, aby vás s tím koníkem pustil do boxu a nechal vás tam si koně vyčistit, povodit, možnost ho pustit do výběhu.“ radí Studničková. 

I když ale dodržíme všechna tato pravidla, zdaleka to neznamená, že se nám investice do zvířete vyplatí. Rizik spojených s chovem koní a s jejich závoděním v jakékoli disciplíně je totiž víc než dost. 

„Kůň může onemocnět, může se podařit, že se pak nepovede výcvik koně nebo se zdravotně poraní, že už pak nemůže dál sportovat,“ upozorňuje Sigismondi. 

Pokud si koně pořídíme, musíme dbát na to, aby měl v pořádku své doklady, stejně tak jako existují například psí průkazy, měl by být podobným dokumentem vybaven také kůň, kterého jeho majitelé vysílají do světa. A právě závodní koně se do světa vydávají často. Právě tam je totiž možnost, že pokud jsou dobří, vyhrají nějaké alespoň trochu zajímavé částky. 

„Ze zákona musí kůň mít vždy u sebe takzvaný průkaz koně. To je modrá knížka, kde má zapsaný rodokmen, pokud nějaký má, a má tam zapsány veterinární záznamy. Třeba proti chřipce se kůň musí očkovat, jestliže ho chceme převážet na závody nebo výstavy.“ popisuje Studničková. 

Neustálá starost   

I pokud bude kůň zdravý, bude prospívat a vyhrávat soutěže, pořád se s největší pravděpodobností nebude jednat o ideální investici, která by se v čase zhodnocovala, aniž by se investor musel dál starat. 

„U dostihů je větší možnost peníze vyhrát,“ dodává Sigismondi. 

Pokud vás zajímá, kolik je taková hlavní cena na lepší soutěži, kterou třeba Fabrizio vyhraje, pak je to něco kolem 700 eur. Hlavní cena na světovém poháru je potom 20 000 eur. To už je možná částka, která vás osloví, probléme ale je se s koněm do takové soutěže vůbec dostat. 

Že částky, které koně na soutěžích mohou vyhrát nejsou nikterak závratné, potvrzuje také chovatelka Martina Studničková: 

„Určitě je problém, aby vám kůň něco vydělával, protože na parkurových, drezurních nebo vytrvalostních ty výhry nejsou velké, jsou spíš symbolické,. V dostizích tam asi dobrý kůň může majiteli něco vydělat.“ 

Vydělat se tak možná dá leda na překupování koní, tedy na tom, když si vytipujete koně, kterého koupíte a pak se ho znovu rozhodnete prodat. To už ale se samotným soutěžením nemá nic moc společného. Když máte ale kvalitního koně. Jeho likvidita na trhu může být velmi slušná, pokračuje Fabrizio Sigismondi: 

„Většinou je poptávka po koních, kteří mají dobré výsledky, dobrou sportovní kariéru. Když máte koně, kterého chcete prodat, pak jsou různé překupní stáje, prodejní stáje v Německu, v Holandsku. Většinou v těch zahraničních stájích se koně prodávají lépe než v české republice nebo ve východním bloku.“ 

Různé země, různé stáje  

Pokud ale opravdu toužíte potom pořídit si koně, který by byl šampiónem ve své disciplíně a měl by nejlepší předpoklady vyhrát, pak je lepší vydat se na nákupy do ciziny. Každá disciplína má samozřejmě svojí zemi, kde se soustřeďují ty nejlepší aukce a kde jsou také vyhlášené stáje. V jejich prostředí se pohybuje také Fabricio Sigismondi:  

„Co se týká skokové nebo drezurní disciplíny, tak tam se většinou hodně prodávají koně v Německu, v Holandsku.“ 

Že se ale ani v drezúře nejedná o malé částky, které jsou chovatelé ochotni do koní investovat. o tom svědčí cena drezúrního koňského šampióna. 

Nejlepší kůň, který se prodal, tak byl kůň se světovým rekordem, jmenoval se Totilas. Ta cena se spekuluje něco mezi 11 až 15 miliony eur,“ uzavřel Sigismondi. 

A tak jestli máte rádi koně a rádi sledujete koňské sporty, možná si na ně radši vsaďte. I taková riziková investice je totiž možná jistější než koupě samotného koně. Ta je spíš srdeční záležitostí. 

 

Jak investovat do koní, radí Barbora Kreuzerová.

Vložit na svůj web

Pořad: Kam s penězi  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas