5. března  2012 v 14:22  rubrika: Nepřehlédněte

Investovat se dá prakticky do čehokoli. I do hrobů

hroby, hrobky, náhrobky - Foto: Jan Rosenauer

hroby, hrobky, náhrobkyFoto: Jan Rosenauer

Pídit se po tom, kolik stojí hroby a zda by je člověk nemohl využít jako investici, nás přiměl článek bezejmenného autora na jednom z českých investičních zpravodajských webů. Když jsme zapátrali na zahraničních aukcích, nestačili jsem se divit, kolik lidí nabízí přímo v popisech hrobů, že jsou vhodné i jako investice.

V České republice je nejžádanějším hřbitovem pražský Vyšehrad. Hlavním důvodem je neobvyklá koncentrace slavných jmen na místních náhrobcích. Jednatel spolku Svatobor, který spravuje vyšehradský Slavín, Václav Potoček pro magazín Kam s penězi vyjmenoval některé ze zesnulých: 

„Tady je zakladatel skautingu Antonín Benjamin Svojšík, támhleta busta to je zakladatel Jan Otto, o kousíček vedle, jak jsou ty lampy, tak tam je Rudolf Jedlička, zakladatel Jedličkova ústavu. A tady v arkádách je Antonín Dvořák, nejnavštěvovanější hrob japonskými výpravami, které jako první míří sem. Tady je Josef Suk. Rodina si to místo vybrala už dávno za jeho života, protože toužili po tom, aby byl vedle jiného nejslavnějšího houslisty Josefa Slavíka.“ 

Kromě už jmenovaných se můžete stát „na věky věků sousedy“ Bedřicha Smetany, Vlasty Buriana, Karla Čapka, Karla Hynka Máchy a nebo třeba strýčka Jedličky. Sehnat volné místo na Vyšehradě ale není snadné. K vlastnictví hrobu, a to nejen na tomto exponovaném hřbitově, vedou dvě cesty. 

„Hlavní oficiální je ta, že někdo přestane vyplácet hrob a hřbitovní správa má to místo k dispozici pro jiného zájemce. Hřbitovní správa v praxi postupuje tak, že návrhu může vyhovět – na ostatních hřbitovech to asi nedělá problém, na Vyšehradě je to trošku jinak. Když tady získá takové místo, tak si drží určitou rezervu,“ uvedl Potoček. 

Na Vyšehradě místo nedostanete. Ani za miliardu  

Rezervu si hřbitovní správa vytváří na Vyšehradě pro případ, že by bylo potřeba pohřbít nějakou významnou českou osobnost. To je také důvod, proč ani jako sebemovitější investor hrobku na Vyšehradě nejspíš neseženete. Pokračuje ředitel Správy pražských hřbitovů Bedřich Bedrník: 

„Tam se nepohřbívá, maximálně urny. Do země v žádném případě. Existují určité možnosti, kdy člověk, jako byl pan Matuška, tak se tam nějaké místo, které se muselo upravit, našlo. Ale je to místo v podstatě už omezené. Nafouknout to nejde. Chodí různí bohatí lidé, kteří by měli zájem a dali by cokoliv. Nelze.“ 

V posledních několika letech našel místo na pražském Vyšehradě například legendární slávistický fotbalista Josef Bican. 

„Ten hrob propadl. Byly tam dvě sestry, které zemřely jako dívenky už asi před 60 lety. To místo získal sportovní klub Slavia a vytvořil tady náhrobek Bicana,“ upřesnil jednatel spolku Svatobor Václav Potoček. 

A právě neudržované a nezaplacené hroby jsou potenciálními investicemi. Když o ně člověk projeví zájem, tak může se Správou pražských hřbitovů sepsat nájemní smlouvu a Správa zařídí vyčištění hrobu. Jak se postupuje v případě, že hrob leží ladem dlouho, to vysvětluje ředitel správy Bedrlík. 

„Dokud se někdo neozve, že o to nemá zájem, tak se s tím nic nedělá. Exhumaci musíme zadávat pohřebnímu ústavu. Pak ten hrob je sice vyčištěn, ale stojí to peníze. A může to stát pět, šest, sedm tisíc. V momentě, kdy se někdo najde, tak se to sním domluví a on si to zafinancuje sám.“ 

Speciální pravidla pohřbívání má na vyšehradském hřbitově hrobka Slavín. 

„Návrh podává buď nějaká kulturní instituce nebo nějaká všeobecně uznávaná společnost. Návrh posuzuje ředitelství nebo výbor Svatoboru jako správce. Ovšem ten to nedělá o své újmě, ale vždycky konzultuje s určitými místy, magistrátem jako vlastníkem nebo s ministerstvem kultury,“ doplnil jednatel spolku Svatobor. 

Jak jsme se s Václavem Potočkem uvnitř hrobky přesvědčili, jeden výklenek v prostorách Slavína je ještě volný. 

„Každá ta deska skrývá hluboký výklenek a v něm je uložena jedna rakev. Od 60. let, kdy už pominuly výhrady kapituly k ukládání uren, zde začaly i pohřby uren.“ 

Vraťme se ale zpět k realizovatelným investicím. Vyšehradský hřbitov není jediným pražským pohřebištěm, kde narazíte na hodnotné hroby a hrobky, jak sdělil Bedrník: 

„Když se projdete Olšanskými hřbitovy, tak uvidíte nádherné hrobky v ceně několika miliónů, zrovna tak na Vinohradském hřbitově.“ 

Cenu určuje místo, zastavěná plocha a materiál náhrobku  

A právě na Olšanských hřbitovech podle Bedřicha Bedrlíka šance investovat do posmrtného odpočinku je: 

„Jsou tady dvě volná hrobová místa, kde už stojí celé hrobové zařízení. Zájemci si je mohou odkoupit, udělá se nám na to odborný odhad s kulatým razítkem. Vždycky to musí být věc opuštěná, potom my dostaneme papír od magistrátu, že tyto hroby a hrobky jsou připraveny k prodeji za odhadní cenu.“ 

Pokud byste se rozhodli, že zkusíte štěstí s investicí právě do hřbitovního zařízení, jak se říká náhrobním kamenům a deskám říká, Bedřich Bedrlík objasňuje, co určuje jeho cenu: 

„Zaprvé prostor, kde je to místo. Nejvyšší kategorie je Vyšehrad, pak Olšany u hlavních cest, to je první kategorie. Potom cenu určuje zastavěná plocha a materiál. Obvykle to bývá bud mramor nebo žula. U těch dražších je mramor, obvykle bývá černý leštěný mramor a hrobka až do hloubky šesti sedmi metrů. Tam už nájem tohoto místa, jestli má 8 metrů, v ceně nehraje tak velkou roli. Hlavní je hrobové zařízení: nápisní deska, krycí deska, rám…“ 

Ve vlastních vylepšeních nově nabytého hrobu, ale musíte být opatrní, alespoň pokud jde o už zmiňovaný Vyšehradský hřbitov. Tam má totiž tvorba nových hrobů a hrobek přísná pravidla. 

„Tvorba náhrobků má určitá pravidla, aby tady nebyly nějaké věci, které se vymykají z charakteristiky hřbitova, a tak se k tomu vyjadřuje Národní památkový ústav,“ uzavřel Václav Potoček. 

Pokud jsem se při procházce skrz vyšehradský hřbitov dívala pozorně, pak je tam jeden hrob zrovna na prodej. Jeho vlastník to inzeruje podobně, jako jsme zvyklý třeba u někoho, kdo chce prodat automobil. 

Vyvěsil na náhrobní kámen cedulku. Pokud tedy přemýšlíte, že zainvestujete právě do hrobního zařízení, doporučujeme návštěvu Vyšehradu. 

 

Jak investovat do hrobů, hrobek nebo kolumbárií, zjišťovala Barbora Kreuzerová.

Vložit na svůj web

Pořad: Kam s penězi  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas