9. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Islámští sportovci řeší dilema, jak podat vrcholový výkon v době ramadánu

Ramadánový měsíc - Foto: Břetislav Tureček

Ramadánový měsícFoto: Břetislav Tureček

Jednou za 44 let připadne termín olympijských her na termín ramadánu. Je to letos, což není vhod více než třem tisícům muslimských sportovců, kteří na hrách v Londýně soutěží. Kolize mezi náboženskou poslušností a sportovními výkony je tu. Během ramadánu se totiž pravověrní muslimové od úsvitu do soumraku zříkají "pozemských potřeb", tedy i jídla a pití.

Jenže takový sportovec spálí během dne, kdy trénuje nebo závodí, až 6000 kalorií. Záleží na disciplíně, například veslování je ale velmi náročné. Mohamed Sbihi, praktikující muslim a člen britského veslařského národního týmu se proto rozhodl tentokrát půst vynechat.  

„Bylo to mé osobní rozhodnutí. Ale radil jsme se o tom s rodinou. Nechtěl jsem kvůli půstu nevydat maximum…propást šanci uspět na olympiádě. O to víc, že jsem první praktikující muslimský britský veslař,“ řekl BBC Mohamed Sbihi.  

Palestinský judista Maher Abu Rmeileh následoval podle BBC rady muslimských učenců: „Učitelé mi doporučili, abych půst nedržel. Protože tu jsem, abych reprezentoval svou zemi, a ne jen sebe. Takže půst budu držet, až se vrátím domů.“  

Mohamed Abdul Barri z vedení největší londýnské mešity, člen organizačního výboru olympiády upozorňuje na jiný problém spojený s půstem. Někteří věřící se budí uprostřed noci, aby se najedli. Třeba ve tři nebo ve čtyři ráno. A trpí pak spánkovou deprivací:  

„Během měsíce ramadánu se mnozí atleti nebo ti, co se postí, budí brzy ráno, aby něco snědli. A spánek jim pak velmi chybí. To velmi ovlivňuje trénink, osobní odhodlání i odolnost ducha…“  

Sportovci mohou půst přerušit, ale… 

Jak ale přesně vypadá tradiční denní režim při ramadánu:  

„V průběhu měsíce ramadánu by se měl muslim postit. Půst platí od rozbřesku až po západ slunce, dokonce tradicionalisté ve středověku to přesně specifikovali: člověk by se měl postit od okamžiku, kdy lze rozeznat bílou nit od černé. Podstatné je, že v průběhu dne by se měl muslim zdržet jídla, pití, sexuálních aktivit, kouření, necudných myšlenek, měl by jednat obzvlášť božně,“ odpověděl pro Olympijský magazín arabista a islamolog Bronislava Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd.  

Ovšem výjimky podle něj existují: „Půst v měsíci ramadánu je přímo sankcionován v koránu, ale ty různé „prováděcí protokoly“, jakým způsobem se to v praxi realizuje, to už potom řeší právní a teologická literatura, v koránu to není do detailu popsánu. Všeobecné přesvědčení se kloní k tomu, že z půstu jsou vyňati nemocní, příliš staří, malé děti, ženy, které jsou těhotné, ženy v šestinedělí.“  

Islamolog upozornil, že půst lze přerušit, ale věřící to musí nějak kompenzovat. „Jde o přerušení půstu bez zjevně ospravedlnitelného důvodu. Věřící, který je zároveň vrcholový sportovec je postaven před těžké dilema. Jestliže chce podat vrcholný výkon, tak je často nucen k tomu, aby ten půst přerušil. V tomto případě jej musí nějakým způsobem nahradit, třeba tím, že dotyčný nasytí určitý počet hladových. Potom je možnost si ten půst nahradit,“ uzavřel Ostřanský.  

Výživová poradkyně Kateřina Kolišová pro Rádio Česko upřesnila, jestli je možné zůstat ve stoprocentní kondici, když je sportovec celý den bez jídla a pití.  

„Záleží sport od sportu a jak ten sportovec je na ten půst zvyklý. Myslím si, že u nějakých těžších sportů to možné není. Oni ani nesmí pít, což je pro sportovce tragédie,“ dodala odbornice. 

 

Náboženství a sport. Téma magazínu Markéty Bartošové.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Olympijský magazín  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas