28. února  2013 v 10:20  rubrika: Nepřehlédněte

Kardinál Dominik Duka exkluzivně pro Rádio Česko: Vatikán vstupuje do neznámé situace

Dominik Duka - Foto: Filip Jandourek

Dominik DukaFoto: Filip Jandourek

Benedikt XVI. se připravuje na konec svého pontifikátu. Po téměř 8 letech dnes ve 20 hodin přestane být papežem. Je to vůbec podruhé v dějinách katolické církve, kdy se její nejvyšší představitel dobrovolně rozhodl rezignovat.

Jak v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko řekl kardinál Dominik Duka, i samotní představitelé církve zažívají výjimečnou situaci. Atmosféra je podle něj ve Vatikánu emocionální: 

„A na druhou stranu je to i atmosféra určitého nezvyku, protože byli jsme zvyklí loučit se papežem při pohřbu, kdy hodnotíte celý život, v okamžiku, kdy se uzavře kapitola hlavního protagonisty. Zde papež stojí s námi v nové pozici.“  

Jak Duka v našem vysílání dále uvedl, nový papež bude zřejmě inaugurován nejpozději 19. března. Odmítl ale spekulace, že konkláve by mohlo začít už příští pondělí. 

„4. března se skutečně konkláve konat nebude. Bude svolána tzv. kongregace, které budou trvat tři čtyři dny, a pak bude konkláve, kdy budeme uzavření do Dómu svaté Marty v Sixtínské kapli a bude se pokračovat. Znalci, vatikanisté říkají, že nejpozději 19. března by měla být inaugurace nového papeže,“ upřesnil Dominik Duka. 

Že by se ale ve Vatikánu začaly rodit koalice kardinálů pro konkláve, Duka odmítl:  

„Ty kongregace mají ten smysl, že zodpovědní pracovníci, kardinálové přednesou určitou zprávu o stavu církve, pak nastávají určité sumáře o stavu církve v jednotlivých kontinentech. V této atmosféře debaty se ukazují problémy církve, priority. Ukazuje se také, co vlastně čeká nového papeže, a to vede ten kardinálský sbor k hledání osobnosti, která by byla schopna,“ dodal telefonicky z Vatikánu kardinál Dominik Duka.  

 

Ppontifikát papeže Benedikta XVI. Více redaktor Robert Mikoláš a exkluzivní rozhovor s pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem a tedy jedním z volitelů nového papeže Dominikem Dukou.

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas