13. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Martin Doktor je s 10 českými medailemi spokojený. Tipoval, že jich čeští sportovci získají 11

Medaile LOH Londýn - Foto:  ČTK

Medaile LOH LondýnFoto:  ČTK

Holínky, ve kterých čeští olympionici nastupovali na hrách v Londýně, rozhodně nebudou muset použít k tomu, aby v nich po republice chodili kanály. Vybojovali čtyři zlata, tři stříbra a tři bronzy. Čtyřikrát smolně skončili na čtvrtém bramborovém místě.

Podobný medailový úspěch jako v Londýně Češi zaznamenali naposledy v Atlantě, odkud přivezli 11 medailí, jen o jeden bronz navíc. Od Atlanty ale počet medailí klesal: ze Sydney a Atén jich bylo 8, z Pekingu jen 6. Jak si vedli jejich zlatí obhájci?  

Oštěpařka Barbora Špotáková na Ostrovech svůj pekingský triumf zopakovala. Dříve se s oblibou debatovalo o tom, jak si na olympiádě povede „naše Katka", rozuměj Kateřina Neumannová v běhu na lyžích. Teď něco podobného zažívala i „naše Bára".  

„Na vás tlačí opravdu média, všichni lidi, to je tlak jako blázen a celý rok – v tom je to horší, že ta příprava není tak v klidu, jako když to získáte poprvé,“ řekla Špotáková.  

Také střelkyně Kateřina Emmons obhajovala. Skončila těsně čtvrtá, třetímu obhájci Davidu Kosteleckému se tentokrát nezadařilo. Ale v Londýně se narodili i noví hrdinové. Dva z nich až teď o víkendu: biker Jaroslav Kulhavý a moderní pětibojař David Svoboda.  

Za to, že česká medailová smršť přišla až na konci olympiády, může legendární olympionička Věra Čáslavská, jak Rádiu Česko řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval:  

"Hned, jak přijela, tak říkala: A teď budou tři zlaté medaile a jednu udělá Bára Špotáková, druhou David Svoboda a třetí Jarda Kulhavý. Já půjdu na všechny jejich závody a budu tam vysílat pozitivní energii.“  

Jak biker Kulhavý, tak moderní pětibojař Svoboda získali zlato až ve finiši, v napínavých soubojích muže proti muži. Oba přitom patřili spíš k podceňovaným sportovcům.  

Čarodějka Čáslavská 

Právě Věra Čáslavská jim ale věřila. Jak uvedla pro Český rozhlas, Jaroslavu Kulhavému napsala před závodem tuto smsku: „Říká se, to nejlepší nakonec. Dnes sice nebudete slavit jaro, ale olympijské vítězství. Vím to jistě, protože jsem čarodějka a také to vím proto, že budu stát na posledním kopci před cílem a budu vám posílat pozitivní energii, jak jsem vám před měsícem slíbila. Tak vítr do plachet a hodně síly.“ 

A byla to právě čarodějka Věra Čáslavská, která Kulhavému ke zlatu pomohla?  

„Myslím, že ano. My jsme se sešli, takže si myslím, že na ní něco je a minimálně na mě tak působí. Určitě to bylo perfektní a ta smska mi hodně pomohla,“ odpověděl biker.  

Velkým překvapením pak byl i bronz Zuzany Hejnové na 400 metrů překážek. Na stříbrný stupínek vystoupal dámský tenisový pár Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká.  

Chvíle vyhlašování vítězů patří pro sportovce k těm nejpříjemnějším. Bronzová medailistka ze sportovní malorážky Adéla Sýkorová ale o svých pár minut slávy trapným způsobem přišla.  

Pořadatelé her totiž na stupně vítězů omylem poslali v pořadí čtvrtou Polku Bogackou. „To jsem si říkala, sakra, co to je, jestli tam mám jít, nebo nemám. Ta jsem tam šla, no,“ směje se Sýkorová.  

Na vodě jako doma 

Čechům to na olympiádě nejvíce šlo na vodě. Dlouhé české čekání na medaili protrhl až pátý den her na divoké vodě kajakář Vavřinec Hradilek. Legendární Štěpánka Hilgertová pak skončila těsně čtvrtá.  

Veslaři Mirka Knapková i Ondřej Synek patřili k hlavním favoritům skifu. Knapkové to vyšlo výborně, své soupeřky předjela o celý parník. Do finálového závodu přitom kvůli svalovému zranění málem nenastoupila.  

Přestože jeden z kolegů v České televizi označil Knapkovou za vítězku ve skifu mužů tím, kdo ve skifu mužů skutečně uspěl, byl Ondřej Synek. I když, jak se to vezme…  

Stříbrný byl už v Pekingu, z Londýna si chtěl přivézt zlato. V dramatickém souboji s životním rivalem Novozélanďanem Drysdalem nakonec prohrál. Před soupeřem poklekl a pogratuloval mu. Ještě ale že to nakonec bylo "jen" stříbro. K medaili Ondřej Synek řekl: „Na můj vkus je moc těžká, úplně mě z toho bolí krk, ale jinak je hezká.“  

A ještě jeden úspěch z kanálu - bronzový - v podání čtyřkajaku, který si vychoval Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty. A to i díky úspěšnému boji člena posádky Štěrby o zrušení trestu za dopingový nález.  

A právě Martina Doktora, olympijského veterána (byl v Atlantě, Sydney a teď jako trenér i v Londýně) jsme se zeptali, jak je s desítkou českých medailí spokojen.  

„Všichni můžeme být naprosto spokojeni. Takovouto bilanci předpokládal před hrami málokdo. Jednotlivé detaily, které tam v tom jsou, se dají brát z pohledu jednotlivce, ale z pohledu celku je to špička,“ dodal Doktor s tím, že sám tipoval medailí 11. 

Další letní hry hostí Rio de Janeiro. A slibuje velký karneval! 

 

Medaile z Londýna. Magazín Markéty Bartošové.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Olympijský magazín  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas