31. ledna  2013 v 15:00  rubrika: Nepřehlédněte

Mýtus o revmatoidní artritidě a starším věku neplatí. Postihuje i lidi po třicítce

Pokročilá revmatická artritida - Foto: Karel  Pavelka

Pokročilá revmatická artritidaFoto: Karel Pavelka

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje převážně drobné klouby, a to rukou, nohou, ale může postihovat prakticky jakýkoliv kloub v těle. U těch to ale nekončí. Může být postiženo třeba i srdce, plíce nebo kůže.

Je to relativně závažné onemocnění, jak v magazínu Na zdraví! potvrdil lékař Revmatologického ústavu Ladislav Šenolt: 

„V některých případech aktivního onemocnění probíhajícího agresivně nebo v případech, pokud není včas a adekvátně léčeno, může vést k rozvoji těžkých kloubních deformit, významného funkčního postižení, omezení vykonávání běžných činností v životě, jako jsou chůze, příprava jídla, oblékání a tak podobně. Některé formy aktivního a rychle agresivně probíhajícího onemocnění mohou zvyšovat i riziko některých kardiovaskulárních nemocí a ve své podstatě mohou zkracovat i střední délku dožití.“ 

Revmatoidní artritida postihuje přibližně jedno procento populace. Na Česko je to tedy kolem sta tisíc lidí. 

„Předem bych vyvrátil mýtus o revmatoidní artritidě: není to onemocnění starých lidí. U naprosté většiny pacientů, asi kolem 80 %, vzniká mezi 30. a 50. rokem věku. Postihuje i mladší jedince a samozřejmě se může vyskytovat i ve vyšším věku. Zhruba třikrát častěji postihuje ženy než muže,“ upozornil lékař. 

Zdravé ruce (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) - Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Zdravé ruce (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva)Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

„Choroba má u mladších pacientů delší dobu působení. Může dojít k těžšímu poškození. Záleží na tom, jestli je ta choroba dobře léčená, jestli to je ta agresivnější forma. V čím dřívějším věku choroba vzniká, tím větší poškození organismu nastává,“ dodala k tomu lékařka revmatologické ambulance ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně Leona Procházková. 

Biologické a jiné léčby  

Příznaky revmatoidní artritidy jsou u každého pacienta různé. Jsou to například pobolívání svalových úponů, bolesti kloubů, slabost únava a nechutenství. Mezi typické příznaky také patří bolestivé otoky drobných kloubů nohou a rukou, které jsou po ránu ztuhlé. 

Biologickou léčbu mohou využít pacienti, u kterých nefunguje základní léčba. 

„Jsou to přípravky vyrobené na základě nejnovější technologie výroby v hypermoderních laboratořích. Jedná se o léčbu tzv. cílenou, působí cíleně na některé zánětlivé faktory anebo imuntní buňky, které se podílejí na průběhu zánětlivého onemocnění. Tato léčba je indikována v případech, kdy není dostatečný účinek základní léčby. Ve většině případů se podává v kombinaci se základní léčbou,“ popsal Ladislav Šenolt. 

Biologická léčba zpomaluje až zastavuje strukturální změny kloubů, působí blahodárně na snížení únavy a zlepšuje život nemocných. 

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) - Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva)Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Doktorka Leona Procházková také upozorňuje, že biologická léčba nemá nic společného s bylinkami. Souvisí to se způsobem, jak léky vznikají, tedy vyrábějí se na živých buňkách. 

„Biologická léčba je nejmodernější skupinou léků. Je to hit posledních deseti patnácti let v revmatologii. Je to léčba, které je velmi účinná, má velmi dobré výsledky. Její efekt je také velmi rychlý,“ doplnila Procházková. 

Nevýhodou biologické terapie je její cena a některé nežádoucí účinky.  

Podle Šenolta i Procházkové může pacientům dále pomoci komplexní přístup a farmakologická, nefarmakologická a pohybová léčba. „Dietní režimy nemají žádný velký vliv na kloubní onemocnění,“ tvrdí lékař. 

Některým pacientům zdravotníci doporučují lázeňskou péči, chirurgickou nebo ortopedickou léčbu a dokonce někdy i psychoterapii. 

 

Jaké jsou nejnovější postupy v léčbě revmatoidní artritidy, která postihuje prakticky jakýkoliv kloub na těle? Odpovědi hledal Martin Matějka.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

V Česku kouří každý druhý člověk mezi 18 a 22 lety a to je víc, než kolik si pravidelně zapálí cigaretu ostatní dospělí. Téměř čtyři pětiny mladých přitom začaly pravidelně kouřit ještě před 16. rokem svého života. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by pomohl zákaz kouření v restauracích... 

Skokový rozdíl venkovních teplot může opět zaplnit ordinace pacienty s chřipkou. Lidský organismus se teplotním výkyvům těžko přizpůsobuje. A podle lékařky Daniely Fránové z plzeňského Zdravotního ústavu kvůli tomu mohou chřipky opět nabrat na síle. 

Lékaři budou dlouhodobě sledovat pacienty, kteří přežili otravu metanolem. Do konce dubna budou všichni podrobně vyšetřeni a pak znovu v intervalu dva, čtyři a šest let. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas