7. února  2013 v 16:30  rubrika: Nepřehlédněte

Náhlá smrt číhá na každého. Může za ní srdeční arytmie, stres v práci a bujaré víkendové večírky

Lidské srdce je neúnavná pumpa - Foto: Fotobanka Profimedia

Lidské srdce je neúnavná pumpaFoto: Fotobanka Profimedia

Srdeční arytmie jsou poruchy, které mění normální srdeční rytmus. Ten je pravidelný, přes den ho nevnímáme, ale v situaci, kdy dojde ke vzniku srdeční arytmie, se o ní bezpečně dozvíte.

Arytmie nejčastěji postihuje starší lidi nad 65 let věku. V současnosti se lékaři snaží zdokonalit léčbu v oblasti tzv. fibrilace síní. 

„Vlastní srdeční rytmus, který je pravidelný, je nahrazený nepravidelnou srdeční akcí, kdy srdeční síně nefungují synchronně, ale jejich svalovina se díky elektrickým impulsům nepravidelně míhá. Výsledná srdeční akce je nepravidelná. Tato arytmie je nepříjemná z více důvodů. První je ten, že pacienti ji nepříjemně vnímají, druhý je, že tato arytmie může vést ke vzniku sraženin v srdečních síních a když se uvolní do oběhu, může vést k mozkové cévní příhodě, a třetí důvod je, že snižuje funkci srdce jako pumpy,“ řekl pro magazín Na zdraví! primář kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Martin Herold. 

Činnost srdce při arytmii klesá zhruba o 15 %, což pacient v klidu téměř nepozná. Stane se tak až při fyzické zátěži. 

V současnosti lékařům pomáhají nové léky jako prevence tvorby sraženin a v léčbě se uplatňují nové technologie. Odborníci se snaží úplně vyléčit a obnovit sinusový rytmus srdce metodou tzv. izolace plicních žil.  

„Speciálním katetrem se obkrouží plicní žíly, kde často bývá zdroj vzniku této arytmie, a tím se zamezí vzniku fibrilace síní a pacient má opět normální srdeční rytmus. Tímto postupem jsme schopni arytmii v podstatě vyléčit u poměrně velké skupiny indikovaných pacientů,“ popsal primář. 

Implantáty a náhlá smrt  

Rentgenový snímek hrudníku s implantovaným kardiostimulátorem - Foto:  Sunzi99, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Rentgenový snímek hrudníku s implantovaným kardiostimulátoremFoto:  Sunzi99, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Při léčbě arytmie se také uplatňují implantabilní přístroje, a to jako prevenci tzv. náhlé smrti, kdy arytmie vede k zástavě srdce a pacient může zemřít:  

„Tato arytmie doprovází některé nemoci, vyskytuje se častěji především u pacientů s těžkou poruchou srdce jako pumpy. U těchto pacientů se implantují přístroje, které nemají jinou funkci kardiostimulátoru, nezajišťují jenom přiměřenou tepovou frekvenci, ale zároveň jsou schopné v případě, že se arytmie objeví, ji detekovat, rozpoznat a zaléčit elektrickým výbojem, kdy arytmii výbojem zruší, a tím zachrání pacientovi život,“ dodal Martin Herold.  

Díky moderním technologiím dnes lékaři mohou kontrolovat své pacienty, kteří se neléčí v nemocnici. Moderní kardiostimulátory mohou odesílat data přímo do počítače lékaře. 

„Jejich implantovaný přístroj v pravidelných intervalech posílá informace o svém technickém stavu a sbírá některé užitečné informace i o zdravotním stravu pacienta a prostřednictvím mobilní telefonní sítě nám je posílá. My je potom můžeme pomocí rozhraní v internetovém prohlížeči analyzovat a vyhodnocovat,“ upřesnil kardiologa z pražského IKEMu Kamil Sedláček. 

Srdeční arytmie se ovšem týká i mladších lidí než seniorů. Pokud přes týden ve stresu tvrdě pracujete, moc se nevyspíte a o víkendu se vrhnete do víru nočního života s konzumací alkoholu a ještě si k tomu zapálíte, pak můžete skončit na kardiologické ambulanci. Nejenže organizmu nedopřejete potřebnou regeneraci, ale takto nejvíc trpí vaše srdce a náhlá arytmie vás může nemile překvapit. 

Důležité je se vyhnout nadměrné konzumace alkoholu, nápojů s kofeinem, energetickým nápojům a drogám. Náhlá srdeční smrt se u mladých lidí objevuje sporadicky, ale v rizikových skupinách, kdy jsou pacienti například po rozsáhlém srdečním infarktu nebo zánětu srdečního svalu, je relativně častá. 

 

Martin Matějka se dnes zaměřil na srdečních arytmie.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ  

Průlomovou novinku v léčbě rizikového pití chtějí nabídnout svým pacientům čeští lékaři. Doposud byla vždy vedena léčba tak, že závislý se musel zcela vzdát pití. Mnozí to nedokázali a z léčby odešli, nebo na ni vůbec nenastoupili. 

Podle Společnosti pro návykové choroby se v programu snižování rizika omezí vypité dávky, a tím se zmírní poškození zdraví z alkoholových excesů. Přístup se osvědčil u drogově závislých nebo kuřáků. 

Pacienti s epilepsií budou léčeni moderním přípravkem, dostanou ho ale jen na vybraných šesti pracovištích. Odborná společnost neprosadila při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, aby nový lék mohlo psát pět desítek lékařů s licencí k léčbě epilepsie, plus pracoviště ve velkých nemocnicích. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas