6. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Olympiáda v Londýně vsadila na ekologii. Stínem je hlavní sponzor her

Olympijský velodrom - Foto: Jiří Hošek

Olympijský velodromFoto: Jiří Hošek

Když se Londýn ucházel o pořadatelství olympijských her, vyhrál i proto, že sliboval olympiádu ekologickou, dokonce nejzelenější hry v novodobé historii. V londýnské čtvrti Stratford, kdysi průmyslové zóně, vyrostly zelené parky, ale i nízkoenergetická sportoviště a stadion, který bude možné po skončení her rozšroubovat, jako kdyby byl ze stavebnice. V Londýně se navíc během olympiády svezete městskou hromadnou dopravou zdarma.

Olympijský park vyrostl na východě Londýna, v jednom z nejzaostalejších a nejchudších regionů Velké Británie. Pořadatelé her se do jeho proměny pustili z gruntu. Jak se londýnská čtvrť Startford a jeho okolí díky olympiádě proměnily?  

Tisíce tun půdy prošly dekontaminací. Zchátralé tovární haly srovnaly bagry se zemí. A navíc z toho starého vzniklo to nové, jak dodává David Stubbs, který má v Organizačním výboru olympiády na starosti ekologii:  

„Kladli jsme velký důraz na recyklaci. Všechny budovy, které jsme zbourali, jsou zárodkem nových staveb. Materiál jsme z velké části znovu použili. Vzniklá suť je třeba součástí nových mostů...“ 

Organizátoři se nebáli výrazně sáhnout i do krajiny, která je teď obyvatelnější než dřív. Obnovili třeba přirozený tok řeky Ley, jak popisuje David Stubbs: 

„Dřív to byl takový úzký kanál se strmými břehy, teď je o několik yardů širší, krajinu jsme tak zvlnili. A proto se tam teď líbí ptákům - i jiným živočichům.“  

Chemický gigant a ekologie 

Nad olympiádou přes to všechno visí nepříjemný stín jedné kontroverze - partnerství s chemickým gigantem Dow Chemical. Ta pro hry natočila propagační klip, ve kterém pobíhá zelený panáček - ostříhaný keř. Zavírá kohoutky se zbytečně tekoucí vodou, zhasíná v tělocvičnách... ¨ 

Problém je, že jméno Dow Chemical, hlavního sponzora her, je spojeno s jednou z největších chemických katastrof vůbec. V indickém Bhopálu v roce 1984 do vzduchu unikly tisíce tun jedů. Na následky havárie zemřelo do dnešního dne zhruba 20 000 lidí, statisíce mají zdravotní následky.  

Meredith Alexanderová na protest proti tomu opustila Komisi pro trvale udržitelnou olympiádu. Jak řekla televizi RT, „Mělo to být o olympijských hodnotách. A místo toho budeme mít všichni na svědomí toxický odkaz společnosti Dow Chemical...“ 

Velodrom chladí zdi a střecha 

Jednou ze zajímavých budov je velodrom, který přirozený ventilační systém. 

„Většina ventilace je zajišťována přirozeně. Jsou tam některé místnosti, jako jsou třeba serverovny, které potřebují trochu pomoc. Většinou je to uděláno tak, aby to fungovalo jako přirozené větrání, je tam i mechanická ventilace. To přirozené větrání vyplývá z celého konceptu velodromu, který byl navržen s pomocí počítačového modelování. Postavit velodrom je spojeno s velmi velkými problémy s teplotami: dole musí být optimální 28stupňová teplota pro cyklisty, nahoře pro diváky musí být nižší teplota. Je to proti fyzikálním zákonům: dole musíte být teplo, nahoře zimu. Se vším se museli potýkat konstruktéři a podařilo se jim díky odvodu a přívodu vzduchu skrze fasádu a střechu dosáhnout přirozené ventilace,“ popsal pro Rádio Česko ředitel pro komunikaci České rady pro šetrné budovy Jaroslav Pašmik. 

 

Olympiáda a životní prostředí. Více Markéta Bartošová.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Olympijský magazín  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas