11. ledna  2013 v 08:00  rubrika: Nepřehlédněte

Pacienti po balneologii pociťují zlepšení už po 14 dnech. Pak musí dodržovat doporučený režim

Lázně, koupel. Ilustrační foto - Foto: Lucie Hochmanová

Lázně, koupel. Ilustrační fotoFoto: Lucie Hochmanová

Balneologie je neoddělitelná součást komplexní lázeňské léčby. Pomáhá při metabolických onemocněních, jako cukrovka, obezita a poruchy tukového metabolismu.

Dále léčí onemocnění gastroenterologická, tedy onemocnění trávicího traktu. A do třetice se touto procedurou zmírňují stavy po onkologických onemocněních. Balneologie využívá především léčivé vody, plyny a peloidy. 

Balneologická lázeňská léčbě má v českých zemích dlouhou tradici. Nejvíc se za 600 let vyvinula v Karlových Varech. 

„Náš obor se vyvíjel stejně jako v Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku nebo v Rusku. Naše metodika je podobná. Tento obor má také svůj vědecký základ,“ řekl pro magazín Na zdraví! lékařský ředitel sanatoria Savoy Westend Karlovy Vary Ladislav Špišák. 

Karlovy Vary jsou specializovány právě na metabolická onemocnění, onemocnění gastroenterologická a stavy po onkologických onemocněních. 

„Pacient například přijíždí se zažívacími potížemi, s tím, že trpí nevolnostmi, pocity na zvracení, bolestmi břicha, nepravidelnou stolicí, problémy s trávením a nepomáhá mu na to žádný z léků, který dostává. Jedná se pravděpodobně o nějakou funkční záležitost, která není organického původu. Když prochází touto lázeňskou léčbou, už po 14 dnech dochází ke zlepšení,“ popsal Špišák. 

Pacient pak podle něj po léčbě odchází bez potíží. Návrat do lázní záleží na tom, jaké má pacient potíže:  

„Konkrétně u diabetiků se dá říci, jak jsme zjistili při našich studiích, které jsme prováděli, že v 70 % případů ještě po jednom roce pociťují zlepšení zdravotního stavu. Potom pomalu dochází k navrácení do horší kompenzace. Hodně záleží na tom, jak pacient dodržuje domácí režim, který mu byl tady také doporučen.“ 

 

Balneologie. Téma pro Martina Matějku a lékařského ředitele sanatoria Savoy Westend Karlovy Vary Ladislava Špišáka.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

Na chřipku zemřelo v této sezoně v České republice už 8 lidí. V nemocnicích leží 55 závažných případů. Pacientů, kteří jsou hospitalizováni kvůli komplikacím spojeným s průběhem nemoci, přibývá. 

Ministerstvo zdravotnictví očekává u některých případů chřipky závažné komplikace. Lékaři proto můžou stav svých pacientů probrat s odborníky ze specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice. Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák doporučuje teď očkování hlavně chronicky nemocným lidem. Zároveň doufá, že epidemii zbrzdí očekávané mrazy. 

Úplný zákaz kouření v restaurací a až dvoumilionová pokuta za nalévání alkoholu nezletilým. Tak chce stát zpřísnit boj s návykovými látkami. Návrh ministerstva zdravotnictví teď míří do vlády. Důvodem zpřísnění podmínek je podle ministra Leoše Hegera hlavně snaha ochránit děti a mladistvé. 

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně přijímá první pacienty na nově otevřenou Kardioangiologickou kliniku. Centrum za celkem zhruba 5 miliard korun má sloužit k výzkumu a léčení kardiovaskulárních a neurologických chorob, na které lidé umírají nejčastěji. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas