5. května  2010 v 10:52  rubrika: Nepřehlédněte

Před 65 lety začalo Pražské povstání

Jiří Ješ - Foto: Dana Josefová

Jiří JešFoto: Dana Josefová

Před 65 lety, v sobotu 5. května 1945, začalo Pražské povstání. Symbolem jeho prvních hodin je dramatický boj o Český rozhlas, poté, co německou posádku v budově posílili příslušníci jednotek Waffen-SS. Boj o rozhlas trval až do zhruba 18. hodiny.

Jedním z těch, kteří na dnešní Vinohradskou třídu dorazili, byl i novinář a spolupracovník Českého rozhlasu 6 Jiří Ješ: „My jsme v sobotu v továrně, kde jsem byli totálně nasazen, měli volno, tak jsem šel k holiči. A než jsem se od toho holiče vrátil, tak celá ulice, dnešní Slavíkova na pomezí Žižkova a Vinohrad, byla poseta českými prapory. Tak jsem se rychle snažil doma ujistit, co se děje, nedozvěděl jsem se nic, tak jsem se šel podívat dolů na Vinohradskou třídu.“ 

„Na Orbisu visela obrovská vlajka od střechy až dolů a busty Masaryka a Beneše. A přijela tramvaj dvaadvacítka, tenkrát tam jezdila, kde byl ještě konduktér, výpravčí a volal: ´Dneska je to zadarmo, vážení!´ A od tržnice nás jednu stanici vzal, ale dál nemohl, protože u rozhlasu byl obrovský dav lidí, kteří slyšeli to volání, které náhodou v tu chvíli začalo. Tak jsem se tam postavil taky, ale za chvíli jsem viděl, že z balkónu, který jde přes roh prvního patra rozhlasové budovy, se objevil v maskáčích esesák, který do nás začal mířit kulometem, a hned vystřelil, hned vedle mě padly nějaké ženy,“ zavzpomínal v našem vysílání Ješ. 

„Zachoval jsem se tak, že jsem se za to nějaký čas potom styděl, že jsem si řekl, tady bych možná padl a byla by to škoda, tak jsem šel pryč,“ uzavřel Ješ. 

 

5. 5. 1945 začalo Pražské povstání. Ptáme se pamětníka, novináře a spolupracovníka Českého rozhlasu 6 Jiřího Ješe.

Vložit na svůj web

Autor:  Marián Vojtek  (mvo), Patricie Polanská  (ptp)
Pořad: Dnešní výročí  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do září 2010  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas