14. února  2013 v 17:10  rubrika: Nepřehlédněte

U vzácných onemocnění je nejdůležitější včasná diagnostika

Plíce, ilustrační obrázek - Foto: Fotobanka Profimedia

Plíce, ilustrační obrázekFoto: Fotobanka Profimedia

Dnešní medicína zná až 8000 vzácných onemocnění. Některé jsou snadno léčitelné, ty jsou ale v menšině. Většina pacientů, kteří trpí některou ze vzácných chorob, se potýká s různými typy duševních nebo tělesných obtíží.

„Zdálo by se, že pacientů se vzácnými onemocněními je velmi málo, ale musíme si uvědomit, že vzácných onemocnění je 8000. To znamená, že dohromady postihují 6 až 8 procent populace. Když si to přepočítáme na populaci Evropské unie, tak existuje 30 miliónů pacientů, kteří mají vzácná onemocnění. Vzácná onemocnění mají velmi často genetický podklad a 80 % z nich má nějaký patologický gen,“ řekl pro magazín Na zdraví! Richard Češka z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Podle něj je jedním z největších problémů u vzácných onemocnění jejich nákladná léčba: „U některých onemocnění stačí třeba jenom dieta, ale některá onemocnění představují náklady, které nepočítáme v tisících a dokonce ani ne v desetitisících, ale v milionech korun na jednoho pacienta.“  

Přednosta pracoviště ústavu buněčných metabolických poruch 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Viktor Kožich shrnul základní příznaky, které nejčastěji se objevující vzácné choroby způsobují: 

„Vzácná nemoc se může projevit v jakémkoliv věku, v jakémkoliv orgánu a s jakýmkoliv průběhem, ať už akutním nebo chronickým. Neexistuje žádné jednoduché kritérium, podle kterého byste rozpoznali třeba v ordinaci praktického lékaře pacienta, který má vzácnou chorobu, od pacienta, který má onemocnění zcela běžné a banální.“ 

Jednou z těch rozšířenějších vzácných chorob je plicní arteriální hypertenze. Projevuje se především dušností. 

„Když přijde pacient, který je dušný, tak většina lékařů bude myslet, že jde o srdeční selhání, o astma bronchiali, o anemii nebo další diagnózy. Ale rozhodně nebudou myslet minimálně v první řadě na plicní arteriální hypertenzi,“ dodal profesor Richard Češka. 

Důležitá je včasná diagnostikace onemocnění. Jaké jsou příčiny plicní arteriální hypertenze? 

„Existuje tzv tromboebolická hypertenze, kdy dochází k vytváření drobných vmetků do plicního řečiště, a to se postupně ucpává. Základní příčina, proč k plicní arteriální hypertenzi dochází, je v zásadě neznámá,“ odpověděl Češka. 

Léčba plicní arteriální hypertenze je komplikovaná. Pacienti užívají léky nebo jim lékař předepíše infuzní nebo chirurgickou léčbu nebo doporučí transplantaci plic.  

 

Magazín Martina Matějky tentokrát převážně o vzácné chorobě plicní arteriální hypertenzi.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

Na Novém Zélandu zemřela 30letá žena, která se doslova upila k smrti Coca-Colou. Podle serveru BBC od svých 16 let pila 10 litrů perlivého nápoje každý den. Proto v sobě měla dvojnásobek doporučené dávky kofeinu a více než 11násobek doporučeného příjmu cukru. Natasha Harris zemřela po srdeční zástavě. 

Pražské protonové centrum nabídlo zdravotním pojišťovnám snížení cen za ozařování lidí s rakovinou prostaty. Smlouvy s pojišťovnami soukromé centrum vybavené špičkovými technologiemi zatím nemá. 

Od Všeobecné zdravotní pojišťovny chce kontrakt na základě smlouvy o smlouvě budoucí za miliardu korun ročně. VZP dokument zpochybňuje, nic na tom prý nemění ani nabídka snížení cen. 

Virus, který vyvolává těžké onemocnění dýchacích cest podobné chorobě SARS, se podle vědců může šířit z jednoho člověka na druhého. Prozatím nejsilnější důkaz mají britské úřady, které zaznamenaly nákazu u příbuzného už dřív nakaženého pacienta. Podle BBC lékaři uklidňují, že hrozba pro obyvatelstvo zůstává na velmi nízké úrovni. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas