23. dubna  2012 v 13:46  rubrika: Nepřehlédněte

Vědci zkoumají poznatky buddhistů. Meditace prý pomáhá při přemýšlení a může vést k mimotělním zážitkům

Socha Buddhy - Foto: Robert Mikoláš

Socha BuddhyFoto: Robert Mikoláš

Prahu nedávno v rámci přednáškového cyklu Buddha očima Západu navštívil Henk Barendregt, vědec a profesor matematické logiky, který je zároveň aktivní buddhista a učitel meditace. Na Radboudově univerzitě v nizozemském Nijmegenu zkoumá vliv meditace vipassaná na lidský mozek.

„Jeden z výsledků našeho výzkumu je, že meditace ovlivňuje pozornost meditujících, co se týče jejich rychlosti. Možná byste si mohl myslet, že jsou rychlejší, ale není to tak, meditující jsou pomalejší. Jsou jen asi 13 milisekund pomalejší. Ale těch 13 milisekund může znamenat hodně. Takže i když jsou pomalejší, správnost výsledků úloh, které musejí dělat, je vyšší, a to ještě vyšší, než jsme očekávali. Meditující se prostě prokázali jako více efektivnější v provádění určitých úloh. Další důsledek těch získaných 13 milisekund je, že máte více času na reakci. Mechanismy na nižší mozkové úrovni, které se odehrávají v mozkovém kmeni, se mění. U meditujících vidíme, že efekt polekání, který se objevuje, když subjekty řeší nějaký úkol a jsou vystaveni náhlému silnému zvuku, který vyvolává reakci, je méně silný u meditujících. A v této chvíli se snažíme změřit, jestli je tu také více spojení v bílé hmotě mozkové.“ vysvětlil pro magazín Paralely Barendregt. 

Henk Barendregt a jeho tým využívá při výzkumech EEG, počítačem řízené úlohy, při kterých měří mozek magnetoencefalografií a funkční magnetickou rezonancí. 

Experimenty s meditací 

V Česku se vědeckému výzkumu buddhistické meditace věnuje například Silvie Kotherová z laboratoře pro experimentální výzkum náboženství Ústavu religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Kotherová má ovšem k výzkumu meditace, který provádějí samotní buddhisté, velmi kritický postoj. 

„Současný trend v neurologii a v psychologii je bohužel ovlivňovaný, já tomu říkám buddhistická renesance na Západě. Dost často se stává, že neurolog, psycholog jsou zároveň buddhisty a svým způsobem se snaží najít to pozitivní na buddhismu, snaží se najít nějaké důkazy o tom, že buddhismus je dobrý pro vědu, naopak že my vědci bychom z něj měli nějakým způsobem čerpat. Zároveň by se dalo říct, že se buddhismus implementuje do vědy, což pro nás vědce je dost problematické téma. Buddhismus je pořád náboženství, je to pořád filozofie, a brát to jako nějaký vědecký zdroj, je obzvlášť pro mě, religionistu problematické,“ uvedla Silvie Kotherová.  

Vnímání těla je 6. smysl: „Dost často máme od buddhistů zprávy, že při některých meditacích se jim stávají tzv. alternované stavy, kdy ztrácí tělo, putují někde v astrálních světech, nebo znáte stavy blízké smrti, kdy se člověk na sebe dívá seshora někde na sále v nemocnici - to jsou stavy, kterými se trošku zabývám. Ale zároveň se to snažím přiblížit tomu, že tyto stavy se můžou dít běžně i bez buddhistické praxe. Stávají se dost často během různých spánkových fází, během probouzení.“  

Stav, kdy člověk sám sebe pozoruje, se dá experimentálně navodit například stimulováním mozku.  

„Jedněm kolegům, myslím, že z Německa, se podařilo toto navodit pomocí virtuální reality, kdy promítali tělo jednotlivce před něj a on měl tendenci do něj skákat a vyjít z toho svého těla, protože si myslel, že tělo má tam… Tělesné schéma, které máme, se dá velice snadno narušovat. Není to nic pevně ukotveného, což nám dokládají různé poruchy, které lidi mají. Ukazuje se, jak je to křehký smysl, o který můžeme přijít,“ uzavřela Silvie Kotherová z brněnské Masarykovy univerzity.  

 

Má buddhistická meditace skutečně pozitivní vliv na lidský mozek? A mohou být stavy meditujících navoditelné i jinými metodami? Vědeckému zkoumání buddhistické meditace se věnuje Dalibor Zíta.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Paralely  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do prosince 2012  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas