15. února  2013 v 14:50  rubrika: Kultura

V Praze se v dubnu představí unikátní sbírka plakátů Alfonse Muchy. Chybí pouze jeden z celkových 119

A.Mucha - Zodiac - Foto: Obecní dům

A.Mucha - ZodiacFoto: Obecní dům

Bývalý český tenista a v současnosti trenér světové tenisové trojky Andyho Murraye Ivan Lendl přenechal svou sbírku originálních plakátů Alfonse Muchy české nadaci. Její majitel Richar Fuxa chce kolekci mnohamilionové hodnoty vystavit letos v dubnu v pražském Obecním domě.

Bude to vůbec poprvé, co budou plakáty přístupné veřejnosti. Až dosud byly pod zámkem v Lendlově americkém sídle v Connecticutu. 

116 plakátů měl v Lendl v soukromé rezidenci, když se stěhoval a začal naplno trénovat, rozhodl se sbírku předat nadačnímu fondu Richarda Fuxy. 

„On tu sbírku sbíral celý život jako srdeční záležitost, měl v tom velkou zálibu. Vznikla situace, kdy měl sbírku vystavenou ve své soukromé rezidenci, a teď se ta jeho životní situace někom posunula, přestěhoval se na jiné místo v Americe a hodně cestuje. On přemýšlel o tom, že by přišel už vhodný čas, aby ta sbírka spatřila světlo světa a já jsem byl ten, který to inicioval díky té plánované výstavě,“ řekl magazínu Kultura za všechny peníze Richard Fuxa. 

Jeden ze zakladatelů pražského Doxu sbírku od Lendla odkoupil: „Já to beru jako formu investice a mecenášství. Když má člověk v dnešní době finanční možnosti, tak si může koupit, co chce. Já jsem se rozhodl vstoupit do tohoto projektu, abych vytvořil novou aktivitu okolo promotování té sbírky.“ 

Nadace Richarda Fuxy se bude o sbírku starat asi 5 let, ale Ivan Lendl se o ni bude zajímat dál. Přijede dokonce na pražskou výstavu. Nejprve plakáty uvidí lidé v Praze a pak vycestuje do zahraničních metropolí. 

Aby byla sbírka plakátů kompletní, zbývá dokoupit poslední z nich. Dva, které Lendlovi chyběly, Fuxa už sehnal a zaplatil.  

 

Bývalý český tenista Ivan Lendl přenechal svou kolekci plakátů Alfonse Muchy Nadaci Richarda Fuxy. Více Michaela Vetešková.

Vložit na svůj web

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Kultura za všechny peníze  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas