Dokumentární cyklus Českého rozhlasu.
Autoři: Adam Drda a Mikuláš Kroupa
V pětačtyřicetiminutovém dokumentárním cyklu přinášíme našim posluchačům autentické vzpomínky pamětníků, kteří se přímo účastnili událostí moderních dějin českého národa. Pamětníky, kteří nám poskytli svá svědectví, lze rozdělit do několika skupin:
- čs. veteráni z 2. světové války,
- čeští a němečtí "antifašisté" z období 2. světové války,
- bývalí vězni koncentračních táborů,
- účastníci vojenských misí během komunistického režimu v tehdejším ČSSR,
- účastníci vojenských misí po roce 1989,
- političtí vězni 1948-1969 v ČSSR,
- funkcionáři výkonné moci 1948-1969,
- političtí vězni 1969-1989,
- funkcionáři výkonné moci 1969-1989,
- disent normalizace a signatáři Charty 77,
- významné osobnosti politického, kulturního a vědeckého života po roce 1948 do současnosti
Příběhy pamětníků komentují renomovaní historikové, sociologové a další odborníci z jiných humanitních oborů. Poutavost vyprávění dodávají archivní audio snímky poskytnuté nejen Českým rozhlasem, ale i spolupracujícími organizacemi - Židovské muzeum v Praze, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Vojenský historický ústav AČR, o. p. s. Živá paměť a o. s. Post Bellum.
Příběhy 20. století se na vlnách Českého rozhlasu poprvé vysílaly 1. května 2006. K rozhlasovému cyklu byly doposud vydány tři knihy Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli a Ještě jsme ve válce.
Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz.