12. února  2012 v 10:10  rubrika: Příběhy 20.století

Mohli Češi vědět, co je čeká pod vládou KSČ?

období reálného socialismu - Foto: Martin Dorazín

období reálného socialismuFoto: Martin Dorazín

Blíží se další výročí 25. února 1948, tedy komunistického převratu v Československu. Sovětský totalitní režim byl v ČSR zaveden násilně a proti vůli velké části obyvatelstva, ovšem současně platí, že podstatná část československých občanů KSČ podporovala, stejně jako úzké sepětí se Sovětským svazem. Co vedlo tisíce lidí k příchylnosti ke komunistické straně a k Moskvě? Měli k dispozici dost informací? Mohli tušit, jaký bude život v sovětské kolonii? To je téma nedělních Příběhů 20. století.

Od konce druhé světové války uplynulo už více než 66 let a v Německu se dodnes diskutuje o příčinách nacismu. Jaké motivy měli Němci, kteří se stali členy NSDAP a dalších nacistických organizací a zůstali v nich až do konce? Proč jim v podpoře Adolfa Hitlera nebránily nacistické zločiny? Častá odpověď zní: Hitler nás obelhal, až do roku 1945 jsme skoro nic nevěděli; pravdu o nejhorších věcech, například o koncentračních a vyhlazovacích táborech jsme zjistili až ve chvíli, kdy Německo prohrálo válku.  

V Německu a v Rakousku se po pětačtyřicátém z údajné nevědomosti a neinformovanosti stala národní „tichá dohoda“. Dnes už je ale jasné (mimo jiné díky úsilí mladších generací Němců a Rakušanů vyrovnat se s hnědým dědictvím), že k podpoře Hitlera vedly silnější motivy než neznalost: ideologická zaslepenost, strach, chamtivost, nenávist, nezájem o osud bližních. 

Neexistuje podobný problém i u nás? Sovětský komunismus má na svědomí podobné zločiny jako nacismus - a jakkoli se oba totalitní systémy v mnohém liší, jejich ničivý dopad na lidské životy byl podobný. Když se v roce 1948 dostali komunisté v ČSR k moci, zaváděli totalitní režim podle sovětského vzoru, respektive podle stalinských direktiv. 

Sovětský svaz však existoval už od roku 1917 a od samého počátku byl teror zásadní a nedílnou součástí tamní politické praxe. Kolik bylo v Československu informací například o gulagu či o vykonstruovaných procesech a jak svobodně se mohly šířit? Jaké diskuse o komunismu se vedly mezi intelektuály? Nakolik mohou pováleční budovatelé zářných zítřků pod sovětským vedením tvrdit „Nic jsme netušili“? 

Na toto téma jsme mluvili s pamětníky, historiky i literárními vědci, například s Jitkou Malíkovou, Petruškou Šustrovou, Petrem Blažkem, Jaroslavem Medem… 

Pořad z cyklu Příběhy 20. století vysíláme na Rádiu Česko v obvyklém čase – v premiéře v neděli 12. února 2012 krátce po 10. hodině, v repríze pak v sobotu 18. února 2012 krátce po 13. hodině. 

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas