26. srpna  2011 v 13:41  rubrika: Také se stalo

Jsou chytří, sociální, mají rádi hlazení a drbání. Netopýři

Náš soused je netopýr - tak se jmenuje dlouhodobější akce na ochranu oblíbených létajících savců. Poslední víkend v srpnu v celé Evropě akce na ochranu netopýrů vrcholí. A tak třeba na čtyřech místech republiky můžete dnes prožít.netopýří noc, a to konkrétně na hradě v Týnci nad Sázavou, v Kašperských horách, v Panském lomu na Liberecku nebo u jeskyně Na špičáku na severní Moravě.

Hlavním cílem akce je lidi seznámit s netopýry. 

„Primárně ten hlavní cíl těchto akcí je opravdu lidi s netopýry seznámit zblízka a pokusit se změnit trošku takový negativní postoj veřejnosti, který k netopýrům odjakživa je, je to trošku dané historicky. Dát jim informace, představit jim ta zvířata, jakým způsobem žijí, že se jich nemusejí obávat ani pokud je mají někde v tom svém domě a zároveň seznámit je se způsoby, jak mohou postupovat v případě, že se plánuje nějaká rekonstrukce, aby při tom nedošlo ke zničení úkrytu netopýrů nebo i k jejich hromadnému úhynu,“ řekla Rádiu Českon Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. 

Netopýři se rádi schovávají právě do spár mezi panely domů nebo do dutin ve ventilaci. Hledají tam úkryt jako náhradu za přirozené přírodní úkryty, kterých ubývá. 

„Najít je tam můžeme v průběhu celého roku, někdy se tam vyskytují třeba jenom v létě, letní kolonie samic s mláďaty, vyskytují se tam ale i během podzimu a také se zjistilo, že tam dokonce mohou zimovat,“ upřesnila Schnitzerová. 

Před každou rekonstrukcí domu doporučuje zjistit, jestli se tam netopýři vyskytují, nebo ne. 

„Poté se jim dá pomoci buď tím, že se třeba do toho zateplení instalují takové průlezné budky, které umožní těm netopýrům využívat třeba ty spáry mezi panely i po tom zateplení, anebo existují metody, jak je šetrně vystěhovat, a potom jim tam zase instalovat třeba nějakou netopýří budku jako náhradu.“ 

V hradní věži v Týnci budou moci návštěvníci pozorovat kolonie netopýra velkého, dodala Schnitzerová: 

„Dneska, kdy tam probíhá netopýří noc, tak si je lidé mohou prohlédnout zblízka, kdy jim na ty netopýry i posvítíme, aby je viděli. Protože už toto je období, kdy ta kolonie se pomaličku začíná rozpadat, kdy už mláďata jsou dospělá, tak jí takové jednorázové vyrušení nevadí.“ 

Podle Schnitzerové se netopýři ochočí poměrně snadno, jsou to velice chytrá a sociální zvířata. 

„Oni si na člověka velice rychle zvyknou a mají opravdu rádi i ten fyzický kontakt, hlazení, drbání a podobně, takže pokud návštěvníci budou chtít, tak si mohou toho netopýra opravdu i pohladit,“ uzavřela. 

 

Náš soused je netopýr je název akce na ochranu létajících savců. U telefonu je Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Vložit na svůj web

Autor:  Zuzana Filípková  (zuf), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas