2. září  2011 v 13:40  rubrika: Také se stalo

V Bělorusku našli středověkou fresku. Prý je na ní svatý Václav

Svatý Václav a svatá Ludmila. Vitráž v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci. - Foto: Wikimedia Commons

Svatý Václav a svatá Ludmila. Vitráž v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci.Foto: Wikimedia Commons

Původ svatováclavského chorálu sahá nejspíš do 12. století a do té doby také vědci datují senzační nález: středověkou fresku údajně svatého Václava v pravoslavném klášteře v běloruském Polocku, asi 200 kilometrů severně od Minska.

Fresku tam odkryl tým běloruských a ruských expertů. Jde zřejmě o jediné vyobrazení českého světce v pravoslavném kostele na území Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska. 

Jde-li opravdu o svatého Václava, pak by šlo o velmi významný objev, řekl Rádiu Česko historik umění Jan Royt: 

„Já tady vyslovuji tuto pochybnost, protože ve východní ikonografii byla uctívána celá řada svatých rytířů kteří jsou svatému Václavu podobní, takže bych byl trošku ještě skeptický.“ 

Podle běloruských a ruských vědců je zřejmě autorem té fresky neznámý byzantský umělec - víme, jak tehdejší umělci přistupovali k práci, z jakých informací mohli vycházet? 

„Kdyby to svatý Václav byl, tak ještě jednou zdůrazňuji: bylo by to významné, ale chce to opravdu velmi prověřit. V tom 12. století je už velmi známá ikonografie svatého Václava, protože ta se odvíjí už od prakticky počátku 11. století, Gumpoldova legenda o svatém Václavu, kde ta ikonografie je a ty vztahy Západu a Východu fungovaly, to jistě, takže ty informace by mohly být přes ty církevní orgány,“ odpověděl odborník. 

V rané fázi byl v ikonografiích svatý Václav zobrazován dvěma typy: v ranější fázi jako rytíře, pak jako kníže: 

„Na Západě je zobrazován s kopím. To je polorituální kopí, které je symbolem vládce, které ovšem známe i z východní ikonografie, tak byl třeba s kopím zobrazován i císař Justinián. Pak se objevuje jako jeden z významných atributů svatého Václava štít. Na tom štítu bývá svatováclavská orlice, ale třeba v době Karla IV. se objevuje i český heraldický lev. V tom vrcholném středověku postupně se objevuje i ten knížecí typ, kdy má tu knížecí, vévodskou čepici na hlavě. Postupně pak ještě v tom vrcholném středověku drží praporec na kopí, to je praporec svatého Vojtěcha.“ 

 

Původ svatováclavského chorálu sahá nejspíš do 12. století. Telefonujeme s historikem umění Janem Roytem.

Vložit na svůj web


Zvětšit mapu
Autor:  Helena Berková  (hbe), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas