Ozvěny Romfestu v Muzeu romské kultury

4. listopad 2017

Na první Romfest přišli lidé minulý týden zavzpomínat do Muzea romské kultury v Brně. Konal se tam pamětnický filmový a hudební večer Ozvěny Romfestu. Vystoupil třeba Antonín Gondolán se svojí kapelou a návštěvníci zhlédli archivní záběry z festivalu. Muzeum romské kultury taky udělilo cenu za rok 2017 muzikantu Gejzovi Horváthovi.

Vzpomínkový večer Ozvěny Romfestu zahájila doprovodná kapela Antonína Gondolána. Co bylo vůbec myšlenkou prvního Romfestu, vysvětluje Milan Ščuka ze společnosti RomArt, která festival v roce 1990 pořádala:

„Dostat kulturu mezi majoritu, mezi Romy. Neměla to být výdělečná činnost, ale podpoření romské kultury.“

První světový romský festival si v Brně připomněli třeba promítáním filmu Odpoledne na Romfestu, režiséra Karla Fuksy. Pamětnické večery Muzeum romské kultury pořádá pravidelně. Pokračuje mluvčí muzea Kristina Kohoutová:

„Naším dlouhodobým konceptem je snaha připomínat historii Romů, zvláště v porevolučních letech, protože to se budovala romská identita a byl zájem založit třeba i Muzeum romské kultury. Šlo o obrodný proces romského národa.“

Festival Romfest se konal tři dny a vystoupilo na něm více než sedmdesát romských souborů z celého světa. Do Muzea romské kultury v Brně přišel zavzpomínat také Antonín Lagrin, který se Romfestu v roce 1990 zúčastnil:

„Pro mě to byla taková romská obroda. Úžasné. Nechtělo se nám tehdy domů! Byly jsme tady, svět nás viděl. V březnu 1990 jsem se zúčastnil 4. romského kongresu ve Varšavě, kde byli Romové z celého světa. Všichni jsme se sešli u ohně, kde postupně zahrály všechny soubory - Rumuni, Bulhaři, Rusové, Maďaři, … A když jsme ráno odjížděli domů, Milan Ščuka řekl, že je pozveme k nám do Čech. A to byla prvotní idea pro vznik Romfestu.“

Součástí vzpomínkového večera bylo také udělení Ceny Muzea romské kultury:

Cenu Muzea romské kultury získal pan Gejza Horváth, v zastoupení ji převzala jeho dcera Monika Mihaličková

„Dámy a pánové, Muzeum Romské kultury uděluje cenu za rok 2017 panu Gejzu Horváthovi za osobní přínos hudební a literární kultuře, za péči o uchování romského jazyka skrze novinářskou a pedagogickou práci a především za jeho autorskou textovou tvorbu.“

Cenu za Gejzu Horvátha převzala jeho dcera Monika Mihaličková:

„Jsem velmi vděčná, že můj otec toto ocenění za celoživotní přínos, zejména v romské hudbě, dostal. Tátu vnímám spíš jako písničkáře, protože jeho texty jsou výjimečné. Jsou poetické, mají příběh. Ti z nás, co mluví romsky, chápou hloubku jeho textů. A mnozí z nás u jeho písní brečí, protože jsou opravdu hluboké a popisují těžký, ale i veselý život Romů. Popisují šířku života a romské duše. To je podle mě velmi cenné a mému otci za to patří dík.“

Na Ozvěnách Romfestu lidé zavzpomínali na jednu z klíčových událostí romské kultury, stejně jako debatovali o vzájemném porozumění mezi Romy a většinovou společností.

autor: Pavlína Hornová
Spustit audio