Svěcení ohně a sedm čtení z Bible – to je Bílá sobota

20. duben 2019

Bílá sobota, jeden ze dnů velikonočního týdne, navazuje na velkopáteční atmosféru půstu, hlídání a návštěv Božího hrobu.

Bílou sobotu vnímá jako významný den i římskokatolický kněz Vojtěch Vagai:

„Je to den, ze kterého pramení veškerá liturgie církve. Obřad je velmi rozsáhlý a čerpá z něj liturgie celého roku.“

Svěcení ohně a sedm čtení z Bible, vše v tichosti bez varhan a zvonů, to je začátek Bílé soboty.

„Začíná se venku před kostelem, jakoby za hranicemi Jeruzaléma v místě, kde byl Pán Ježíš uložen do hrobu. Obřad začíná požehnání ohně, světlem, požehnáním velikonoční svíce, která symbolizuje zmrtvýchvstalého Krista a jejíž plamen prozařuje temnotu noci.“

Věřící na Bílou sobotu poslouchají sedm čtení z Bible.

„Označujeme těch sedm čtení jako takový průřez dějinami spásy, tedy toho, jak byl Bůh přítomný v historii lidstva, jak dokazoval svou moc. Odkazují i na spásný účinek Ježíšovy smrti a jeho zmrtvýchvstání.“

Pro otce Vojtěcha je nejvíce emotivní obnova křestního slibu věřících.

„Věřící lidé si zapálí svíce od toho velikonočního paškálu, tedy od té svíce, která znázorňuje zmrtvýchvstalého Krista. Tím jsou k němu připoutáni, od něho je ten plamen, život, nový život a znovu se rozhodují, zda chtějí žít následující rok v Kristově blízkosti.

Pater Vojtěch Vágai v Letech u Písku

V rámci velikonoční vigilie se odpradávna křtili dospělí lidé, a tak je tato noc spojená i se žehnáním vody, namočí se do ní ta velikonoční svíce, a voda se pak stane pramenem života.“

Touto vodou se pak pokropí nejen křtění lidé, ale i všichni ostatní.

„Církevní slavení má dvě roviny. Jedna je ta pozemská, tu tvoří všichni fyzicky přítomní věřící na obřadech a druhá rovina je v nebi, ve všech svatých, u kterých věříme, že jsou právě v tento okamžik slaveni spolu s námi. Jejich přímluva je důležitá proto, abychom byli opravdu blízko Boha a měli radost z toho, že mezi ně patříme a k nim směřujeme.“

Věřící Romové, jako všichni věřící, prožívají Velikonoce velmi silně a vnímají, že se něco mimořádného děje i u nich doma.

„Máme různé zvyky, které jsou běžné i pro české obyvatelstvo, ale odráží se to i v jídelníčku. I Romové mají svá tradiční velikonoční jídla.“

autor: ide
Spustit audio