Kultura a jazyk27. května  2013 v 08:42  

V Praze začíná romský festival Khamoro. Nabízí hudbu, tanec, filmy i bohoslužbu

Khamoro v pražských ulicích (ilustrační foto) - Foto: Dalibor Zíta

Khamoro v pražských ulicích (ilustrační foto)Foto: Dalibor Zíta

Konec května v Praze už popatnácté patří festivalu Khamoro. Světový romský festival dnes zahájí promítání španělského filmu Alma Gitana. V celé řadě pražských klubů bude až do neděle 2. června znít moderní i tradiční hudba romský umělců.

„Festival je multižánrový, není jen hudební, ale má i řadu doprovodných akcí, odstartuje 27. května a potrvá do 2. června. Návštěvníci se mohou těšit na 300kilový dort přímo na náměstí Republiky, kde proběhne jeho živá instalace. Samozřejmě mohou dort ochutnat,“ zve na finální dezert Renata Horvátová z pořádající organizace Slovo 21.  

Festival ale začne v duchovní rovině. Bohoslužba za pokojný život Romů se bude konat v kostele svatého Martina ve zdi. 

 

O festivalu natáčela redaktorka Jitka Benešová

Vložit na svůj web

„Kromě kněží tam vystoupí také rabín a imám, což jsme velmi rádi, protože Romové na celém světě mají různá vyznání. Nejsou to pouze katolíci nebo křesťané,“ říká Horvátová. 

Za Česko vystoupí v hudební části festivalu skupina Kale, která představí nový repertoár. Chybět nebudou ale umělci z celého světa. 

„Lidé se mohou těšit na tři koncerty gipsy jazzu, vystoupí dvě kapely z Francie, ze Španělska skupina Macarena Ramirez, která se předvede s ohnivým flamenkem,“ vyjmenovává Horvátová. 

Během akce se budou promítat také tři filmy. Dva z nich jsou ze španělské produkce - Alma Gitana a Los Tarantos, jeden bude český. 

„Děj snímku Los Tarantos je podobný hře Romeo a Julie. Je o dvou znepřátelených rodinách a intenzivní lásce mladých. Z české produkce to bude dokument Život a smrt v Tanvaldu,“ dodává Horvátová. 

Autor:  Jitka Benešová  (jib)
Pořad: Ranní Radiožurnál (archiv)  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

O kultuře a jazyce Romů

Kultura


Romština