Stipendium Václava Havla: Šance pro dalšího romského studenta

26. březen 2019

Před rokem mohl díky iniciativě vystudovat prestižní gymnázium The English College in Prague první romský student. Dnes se tato možnost otevírá dalšími studentovi.

Nový zájemce by mohl využít stipendium Václava Havla. Právě první český prezident stál společně s britským princem Charlesem u zrodu anglické školy. Podle zástupkyně ředitele Aleny Švejdové by mladý Rom mohl do lavice usednout už v září. Během čtyř let se totiž podařilo vybrat milion šest set tisíc korun, což znamená, že do částky dvou milionů, které by pokryly školné na celou dobu studia pro romského studenta, zbývá už málo: „Podařilo se nám, i díky několika velkým darům pana Karla Schwarzenberga a pana Bárty, kterým bych touto cestou chtěla poděkovat, dát dohromady docela neuvěřitelnou částku. Velice rádi bychom už příští školní rok přivítali nového romského studenta nebo romskou studentku u nás na škole.“

Alena Švejdová zmiňuje, že po odchodu Marka Horváta, který byl vůbec prvním stipendistou a romským studentem anglického gymnázia, by jej další mohl ve studiu následovat. „Toto stipendium je přímo určeno pro romského studenta, protože jsme si říkali, že se chceme nějakým způsobem postavit k problému, který u nás v České republice bohužel existuje. Myslíme si, že to bude přínosem nejen pro toho studenta, jeho rodinu a komunitu, ale taky pro nás. Bude obohacením celé školní komunity, která je už tak různorodá a on by sem určitě dobře zapadl. Představovali bychom si někoho, kdo se opravdu chce něco naučit, kdo je otevřený různým aktivitám, kdo bude dobrým reprezentantem romské kultury a etnika, bude hrdý na to, že je Rom nebo Romka, bude ambasadorem.“

Romské dny ve škole

Každý student musí zvládnout přijímací zkoušky a ovládat anglický jazyk tak, aby se dorozuměl. Nejinak tomu bude i u romského studenta. „Vyučovacím jazykem je angličtina, ale děti se nemusejí bát, pokud by měly nějaké mezery, věnovali bychom se jim natolik, aby to brzy dohnaly. Hledáme vhodného kandidáta a rádi bychom touto cestou oslovili širokou romskou veřejnost. Kdybyste věděli o někom, kdo by byl tím správným aktivním ambasadorem, kdo by byl nadšený z toho, že se bude učit, byli bychom velice rádi, kdyby se nám co nejdříve ozval nebo ozvala.“

I letos škola připravila romské dny, který studentům přibližoval studentům romskou kulturu.

„Myslím si, že na to reagují lépe než loni. Letošní týden romské kultury jsme koncipovali trošku jinak než v loňském roce. Šli jsme na to velmi nenásilnou formou. Připravili jsme výstavu, kterou jsme dostali od organizace Nová škola, jsou to obrázky romských dětí, tou jsme začali. Některé ročníky se účastnily velice zajímavé debaty o roli vzdělání v situaci, kdy jsou různé skupiny vyčleňovány z většinové společnosti.“

Romská kultura je obrovské bohatství

Během romského víkendu proběhl s Idou Kelarovou a skupinou Čhavorenge workshop ve spolupráci s Českou filharmonií. „Pro mě to byl opravdu silný zážitek, protože se pak všichni objímali, vyměňovali si kontakty. Naše studenty úžasná radostná energie čišící ze souboru Čhavorenge velmi oslovila a proměnila to dopoledne v něco naprosto úžasného.“

Zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová vystoupila na benefičním koncertě. Pro studenty anglické školy si připravila se souborem Čhavorenge i zmíněný hudební a taneční workshop: „Myšlenka stipendia pro romského studenta mě samozřejmě oslovila. Myslím si, že Romové mají opravdu problém své děti finančně zabezpečit, takže jsem se okamžitě chytla myšlenky, že pro studium možná vybereme někoho i u nás v Čhavorenge. Peníze už mají téměř všechny, ale nemohou najít toho studenta, což je vždycky těžké. Rádi jsme se zapojili, pomáháme a podporujeme tuto myšlenku a dneska jsme přizvali polovinu našeho pěveckého sboru Čhavorenge a zazpíváme na koncertě,“ říká Ida Kelarová, která studenty pozvala na koncert k mezinárodnímu dni Romů: „Spolupráce s Českou filharmonií už trvá šestý rok a je úžasná. Dovolila jsem si přednést své tajné přání a dlouhodobý sen oslavit Den Romů s úctou, protože si myslím, že už je načase, abychom změnili své předsudky, otevírali cesty k sobě navzájem a zviditelnili úžasnou romskou kulturu, kterou tady máme a která je obrovským bohatstvím. Měla jsem potřebu to oslavit na úctyhodném místě a Rudolfinum je přesně to místo, kde by takový koncert měl zaznít. Na koncertě s Českou filharmonií bude účinkovat na tři sta umělců. Přizvala jsem i špičkové umělce ze světa, kteří zazáří v první půli, V té druhé to krásně rozbalíme s našimi zpěváky,“ popisuje Ida Kelarová.

Šance, kterou jsem měl i já

Student a hlavní organizátor benefičního koncertu David Jedlička je sám stipendistou, pomoct někomu dalšímu ve studiu proto bere jako samozřejmost: „Já sám pocházím z dětského domova, takže vím, jaké je být ze společnosti svým způsobem vyloučen, být odlišný, a jaké nepříjemnosti s tím mohou být spojené. Proto se angažuji v tomto projektu, chci dát šanci, kterou jsem dostal já, jinému studentovi, protože vím, že je to příležitost, která může změnit její nebo jeho život.“

Anna Bártová by si přála, aby se charitativní koncerty a akce staly pro školu tradicí: „Na základní škole, kam jsem dříve chodila, bylo dost rasismu vůči romským dětem. Nechápala jsem, proč se to děje. Naše škola je hodně mezinárodní, ale romský student tady byl jenom jeden, Marek Horvát, který minulý rok odmaturoval. Teď žádného romského studenta u nás nemáme a já bych to chtěla změnit. Je pro nás důležité dát šanci někomu, kdo by ji jinak nezískal.“

Marek Horvát oceňuje zápal studentů pro dobrou věc: „Jsem rád, že i potom, co jsem odešel, tak koncert, u jehož vzniku jsem byl, stále pokračuje, funguje a dnes konečně splnil svůj účel. Vybralo se dalších 324 tisíc, což znamená, že na školu může nastoupit nový romský student.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio