Ze života Romů27. června  2018 v 21:00  

Brněnský projekt pro lidi bez domova uspěl. Bydlení si po roce udrželo 96 % rodin

Klienti projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno) - Foto:  IQ Roma servis

Klienti projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno)Foto:  IQ Roma servis

Bezdomovectví rodin má řešení: celkem 96 % rodin, které se účastnily projektu Rapid Re-Housing, si po roce zvládlo udržet bydlení. Jak potvrdil výzkum Ostravské univerzity, díky projektu se navíc zlepšil zdravotní stav zapojených dětí i rodičů.

Téměř všechny rodiny, které se zapojily do brněnského projektu rychlého zabydlení Rapid Re-Housing, po roce obnovily nájemní smlouvu. Hlavním cílem bylo, aby si rodiny, které se dřív potýkaly s bezdomovectvím, udržely bydlení bez dluhů. Z celkem 50, které v rámci projektu dostaly před rokem od města byt, se to podařilo 48 rodinám. Výsledky prvního půl roku trvání projektu zkoumali taky vědci z Ostravské univerzity. 

„Brno je průkopníkem v inovativních sociálních projektech. Jsem rád, že se tato odvaha vyplatila, a jak se ukazuje u projektu Rapid Re-Housing, je to správná cesta. I výsledky studie potvrzují, že jistota bydlení významně ovlivňuje život zapojených rodin. V nastoleném trendu chceme i nadále pokračovat. Naším cílem je ukončit bezdomovectví rodin s dětmi ve městě,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál. 

Snížená úrazovost dětí
 
 

Malá klientka projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno) - Foto:  IQ Roma servis

Malá klientka projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno)Foto:  IQ Roma servis

„Máte svůj záchod, svoji koupelnu, kuchyň, děti jsou v klidu, můžou se učit. Je to úžasný,“ popisuje účastník projektu Florián Kotlár jak se změnil život rodiny pod stálou střechou nad hlavou. 

Konkrétní dopady projektu na život rodin přibližuje výzkum Ostravské univerzity. „Snížila se úrazovost dětí z 12% na 2,4%. Výrazně se snížil počet hospitalizací. 63x nebyla medikována antibiotika,“ tvrdí Štěpán Ripka z Ostravské univerizty. 

Podle vědců prvních šest měsíců projekt neprokázal významný dopad na ekonomickou stabilitu rodiny. 

Klienti projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno) - Foto:  IQ Roma servis

Klienti projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno)Foto:  IQ Roma servis

Projekt Rapid Re-Housing byl financován z dotací EU, město se podílelo přibližně 1,6 % z celkové částky. Celkové náklady pak činily 9,7 milionu Kč. Z této částky byla zaplacena práce všech tří partnerů projektu – města Brna, které garantovalo realizaci a částečně zajišťovalo sociální práci, ale také Ostravské univerzity a IQ Roma Servis. Ostravská univerzita zajistila kompletní výzkum a evaluaci projektu, IQ Roma Servis sociální práci s rodinami 

Autor:  Petr Tichý, Dominika Perlínová

Nové články v rubrice