Splněné sny: Organizace Vteřina poté pomáhá dětem z dětských domovů

22. srpen 2019

V dětském domově v České Lípě strávil Radek Laci prakticky celý život. Velice brzy se začal zajímat o gymnastiku a fitness, když měl ale volit obor studia na vysoké škole, vybral si marketingovou komunikaci a PR. Na sport ale nezanevřel a dnes působí jako osobní trenér.

„Teď budu protahovat kyčle, mobilizovat si záda, stabilizovat ramena…,“popisuje trenér Radek Laci a vysvětluje proč je vůbec důležité se před cvičením důkladně protáhnout, „aby se předešlo různým zraněním, tělo se začalo dobře prokrvovat, mozek začal být aktivní a člověk se celkově probral. Funguje to i jako prevence třeba před křečemi, migrénami apod.“

Čím začneme?

„Kyčlemi, protože ty má snad každý z nás velice citlivé a jsou velmi důležité k tomu, abychom se rozhýbali,“ říká Radek Laci a radí, jak na protažení kyčlí. Setkat se s fitness trenérem s podobnými znalostmi prý není obvyklé:

„S někým takovým se hned tak nesetkáte. Využívám prvky z jógy a mnoha jiných stylů. Portfolio cvičení si vybírám třeba ze sedmi oborů a podle konkrétního těla vytvářím tréninkový plán. Snažím se, aby trénink byl pro klientovo tělo ideální. Říkám, že vytvářím úplně novou sochu.“

Radek Laci patří mezi trenéry se zajímavou klientelou. Vedle studentů a běžně zaměstnaných lidí trénuje i modelky a herce. Proto, aby mohl s trénováním vůbec začít, absolvoval několik kurzů a seminářů:

„Začít jsem musel u sebe. Zkoušel jsem si cviky a testoval je na sobě. Pak jsem si udělal trenérský kurz i speciální kurz jedné americké organizace, který je poměrně náročný a učí se v něm těžké prvky, je to vlastně ten street workout.“

Mít možnosti jako ostatní

Radek Laci se vedle trénování věnuje i právům dětí z dětského domova v organizaci Vteřina poté. Snaží se posílit hlas dítěte a být jakýmsi prostředníkem ve vztahu k institucím, které o životě v dětském domově rozhodují. Laci je spoluzakladatelem organizace tvořené skupinou lidí, která si sama prošla ústavní péčí.

Radek Laci

„Chtěli jsme ukázat široké veřejnosti, že dětské domovy nejsou jen špatné, že i děti z děcáku mohou studovat vysokou školu. Hájíme práva dětí, které vyrůstají mimo rodinu. Pokud je třeba nějaký problém, snažíme se to konkrétní dítě navést k tomu, že existují různé organizace, které mu mohou třeba zaplatit školu. Jsme takovými prostředníky mezi dětmi, institucemi nebo neziskovkami. Předáváme hlas toho dítěte na národní půdu.“

Jaký je to hlas?

„Většinou takový, který říká, že chce mít možnosti, jaké mají všichni ostatní. Dítě nechce být vnímáno jako to, které je ublížené, ale jako lidská bytost, která má právo být součástí normálního světa. Často nás lidé brali jako děti z pasťáku, báli se, že je okrademe, že jsme Romáci z ghetta a nemáme žádné vzdělání. My se snažíme tyto předsudky bourat a inspirujeme a informujeme děti a širokou veřejnost, že i člověk, který projde dětským domovem, může vystudovat vysokou školu a dělat práci, kterou chtěl, být součástí nějaké komunity…zkrátka normálně fungovat.“

Zmíněné vzdělávání je pro organizaci Vteřina poté velkým tématem.

„Je to v dětských domovech složitá otázka. Dříve domovy dítě tolik nepodporovaly v tom, co opravdu chtělo studovat. I já jsem s tím měl velký problém. Tato otázka stále je, a ještě nějaký čas bude, složitá, jsem ale rád, že se situace v dětských domovech zlepšuje.

Natočili jsme i dokument, který bychom chtěli uvést v kinech. Teď s ním jezdíme do dětských domovů a bavíme se s dětmi. V diskusi se ptáme, jak jsou na tom se školou, a už nám děti začínají čím dál více říkat, že studují školu, kterou chtěly a že je vychovatelé podporovali.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio