V Česku žije nejvíc lidí v unii, kteří nechtějí vedle Romů pracovat ani bydlet, uvádí evropská agentura

Nelichotivé prvenství. V Česku je nejvíc lidí z celé unie, kteří nechtějí vedle Romů bydlet a pracovat. (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Nelichotivé prvenství. V Česku je nejvíc lidí z celé unie, kteří nechtějí vedle Romů bydlet a pracovat. (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

V České republice je podle Evropské agentury pro základní práva nejvyšší podíl lidí, kteří nechtějí Romy za sousedy nebo kolegy v práci. V posledních letech Česko ale také zaznamenalo nejvýraznější pokles romské diskriminace ve školství a v zaměstnání. Agentura to uvádí ve zprávě o přetrvávající nesnášenlivosti vůči Romům v Evropské unii.

Nesnášenlivost vůči romské menšině je podle evropské agentury stále velmi častým jevem. Podle jejích průzkumů se obětí obtěžování stává v unii každý třetí Rom. V Česku se s ním dokonce setkala více než polovina romské populace. 

Tyto projevy spolu se špatnými životními podmínkami a zhoršeným přístupem Romů k práci a vzdělání vedou podle agentury k jejich vyčleňování ze společnosti. 

Unijní instituce proto vyzývá vlády k přijetí konkrétních opatření, která pomohou s romskou integrací. 

Evropská agentura ve zprávě vybízí, aby státy důkladněji monitorovaly a postihovaly trestné činy z nenávisti a nenávistné výroky. 

Členské země by podle ní také měly Romům zajistit přístup ke kvalitnímu vzdělání a podporovat zaměstnanost hlavně mladých Romů. 

Autor:  Filip Nerad
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice