Rudolf Haissinger

Rudolf Haissinger se zúčastnil bojů ve dnech 5.–9. května. Již v dubnu 1945 vykreslil všechny čtyři spojenecké vlajky, které byly podle jeho návrhu ušity. Zároveň zhotovil také návrh na konstrukci, na kterou se vlajky věšely. Sám pak dal dle svých slov k jejich vyvěšení 5. května příkaz (ve 12.10).

První den povstání pomáhal raněným, odstraňoval překážky, odzbrojil SS-Manny a další dny hlídal rozhlasový inventář. Devátého se podílel na obsazení rozhlasové budovy v Karlíně. V průběhu 11.–23. května zapečeťoval byty vedoucích německého rozhlasu.

Spojenecké vlajky byly vyvěšeny až třicet minut poté, co k tomu dal příkaz. Musel nejprve přinést praporové tyče. „Vynesl jsem práporové tyče ze zvýšeného přízemi, kde je donucením SS-manů zanechal p. Jelínek, přesto se mi to podařilo nasazením vlastním životem dopraviti čtyři pět metrů dlouhé žerdě do IV. Patra na balkon, kde jsem se zúčastnil vztyčení vlajek.

O pět minut později (12:45): „Ukázal jsem cestu bojovníkům, kteří první přispěchali přes střechy na rozhlasovou budovu, kde mají vniknout oknem a pak zasahovat do boje.

Věk v květnu 1945: 38 let
Povolání: architekt
Bydliště: Praha