Rusko začíná podle vzoru Číny pronásledovat přívržence hnutí Falun Gong

14. červenec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mladá generace hnutí Falun Gong v Číně v roce 1996

Ruské úřady zařadily publikace o čínské meditační praxi Falun Gong na seznam zakázané extremistické literatury. Pokračují tak ve snaze eliminovat myšlenkové proudy, o kterých se domnívají, že by mohly být vládní politice nebezpečné. Falun Gong má přitom v Rusku zcela zanedbatelný počet příznivců a navíc nemá žádné politické ambice.

Falun Gong je čínská meditační praxe, která se začala šířit v 90. letech 20. století. Čínský režim ji zpočátku toleroval, ale od roku 1999 začal její vyznavače brutálně pronásledovat. Odhaduje se, že dosud kvůli tomu poslal přes 100 tisíc lidí do převýchovných táborů a další tisíce mučí v psychiatrických léčebnách.

Důvod je podle zahraničních pozorovatelů jednoduchý: Falun Gong začal svou popularitou ohrožovat pozici komunistické strany, která nestrpí žádné hnutí, které nemá pod svou kontrolou. Po světě dnes praktikuje cvičení Falun Gongu odhadem 100 milionů lidí, přičemž nikde mimo Čínu je úřady nepronásledují. V poslední době se ale čínským postupem inspiruje Rusko. Situaci sleduje europoslankyně Zuzana Roitová:

Typické cvičení v Pekingu před oficiálním zákazem Falun Gongu – 2000 cvičících, rok 1998

„Rusko se odvolává na článek 8 smlouvy mezi Ruskem a Čínou, kde je napsáno, že žádná strana nedovolí založení organizací nebo gangů na své půdě, které by ohrožovaly suverenitu, bezpečnost nebo teritoriální integritu druhé země a že jejich aktivity budou zakázány. Na základě tohoto článku začalo Rusko už loni pronásledovat příslušníky hnutí Falun Gong.“

Jinými slovy: co zakáže na svém území Čína, to má podle smlouvy zakázat i Rusko. Jako první se iniciativy chopil okresní soud v Krasnodaru, který loni 27. října prohlásil literaturu Falun Gongu za extremistickou. Tento verdikt začal automaticky platit pro celé Rusko a zvrátit ho může pouze ruský Nejvyšší soud.

Liu Yufeng - umučený člen hnutí Falun Gong

Perzekuce mezitím nabírá na obrátkách: od nemožnosti registrovat organizace, které by měly za cíl učení Falun Gongu propagovat, až po deportace čínských občanů, na které ukáží agenti čínské ambasády, zpět do vlasti. Čínská ambasáda v Moskvě rovněž zásobuje ruské úřady pomlouvačnými materiály, v nichž vykresluje praktikující Falun Gongu jako nebezpečná individua. Počet těchto praktikujících se přitom v Rusku pohybuje jen ve stovkách, říká Petr Šváb z české asociace Falun Gong.

„Čím by mohl být Falun Gong Rusku nebezpečný? Není tam v podstatě žádný důvod. Je to vyloženě jen snaha čínské vlády tu svoji kampaň proti Falun Gongu nějak exportovat do zahraničí a potom zpětně ukázat Číňanům ve své zemi, že Falun Gong je potlačován i jinde ve světě. To je to, co oni od začátku tvrdí, že Falun Gong je všude na světě zakázaný, že je to standardní postup.“

00404415.jpeg

Postup Ruska v této věci neunikl pozornosti řady evropských politiků. Skupina poslanců Evropského parlamentu připravuje rezoluci, která by se měla projednávat v září. Větší páky má ale Rada Evropy, která dohlíží na dodržování úmluvy o lidských právech. Ta může Rusko jako signatáře této úmluvy pohnat před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

autor: Jakub Šiška
Spustit audio