Sokoli stěhovaví opět úspěšně hnízdí v Praze. Mají čtyři mláďata.

18. květen 2015

Již třetí rok v řadě v Praze úspěšně hnízdí vzácní a ohrožení dravci sokoli stěhovaví. Domovem jsou jim hnízdní budky, které pro ně připravili ornitologové z České společnosti ornitologické.

Právě probíhající kontroly zatím potvrdily úspěšné hnízdění na lokalitě Pražských služeb v areálu ZEVO Malešice, kde ornitologové okroužkovali hned čtyři zhruba dvacetidenní mláďata. Předběžné kontroly některých dalších hnízdišť dávají naději, že by i další instalované budky mohly přinést podobné příjemné překvapení.„Malešický sokolí pár si i letos s hnízděním pospíšil a úspěšně vyseděl hned čtyři mláďata,“ popisuje aktuální situaci Dušan Rak z České společnosti ornitologické. „Jedná se o stejný pár, jako v loňském roce. A díky kroužkům známe i přesný původ obou dospělých ptáků – samice pochází z Českolipska a samec je původem z Polska. Letošní mláďata dostala podobné odečítací kroužky, podle nichž je v budoucnu budeme moci identifikovat i a dálku.“

„Jsme velmi rádi, že se komín ZEVO Malešice ukázal jako vhodné místo pro život sokolů a již druhým rokem u nás úspěšně vyvádějí mladé. Zároveň nás těší, že Pražské služby mohou takto přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu,“ sdělil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Členové České společnosti ornitologické ve spolupráci s vlastníky výškových staveb dosud v Praze instalovali celkem šest speciálních budek pro sokoly. „Minimálně na dalších dvou místech je situace velmi nadějná. Jasno bychom měli mít během následujících týdnů,“ dodává Dušan Rak.

Návrat sokolů do míst, z nichž zmizeli před desítkami let, by nebyl možný bez odpovídající legislativy. Přitom právě Směrnici o ptácích se chystá Evropská komise okleštit. „I naše pomalu rostoucí sokolí populace se tak může opět dostat do přímého ohrožení,“ varuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. Napište svůj názor Evropské komisi právě teď!

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické celoevropské ochraně se sokoli postupně znovu vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny. Vhodných nerušených lokalit ovšem v přírodě ubývá a počty hnízdících párů tak zůstávají stále velmi nízké – aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů věžáků.

Bez pomoci lidí se přítomnost sokolů ve městech neobejde, přičemž základem ochrany je nabídka bezpečných hnízdišť na vhodných místech. Taková ochrana není možná bez úzké spolupráce ornitologů a vlastníků či správců výškových budov. Na instalaci hnízdních budek aktuálně v Praze spolupracuje Česká společnost ornitologická s Pražskou teplárenskou, s Pražskými službami, s farnostmi Karlín a Vršovice a s fakultní nemocnicí Motol. Instalace budek a sledování sokolů podporuje i Magistrát Hlavního města Prahy.

Videa z fotopastí instalovaných u budek

autor: ČSO
Spustit audio