Spravedlnost na slepé koleji

21. červenec 2009

Ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové se nedaří. Počátkem léta vyděsila veřejnost nápadem na zavedení letních justičních prázdnin, před několika dny pak popudila zelené prachbídně odůvodněným odvoláním jimi nominovaného náměstka Františka Korbela. Naprosto šokující je však počínání paní ministryně na justičním poli nedávno rozoraném Vsetín přesahující kauzou vicepremiéra Jiřího Čunka.

Navrhne-li dráha zrušení nádraží v Kotěhůlkách, nemůže tamní výpravčí čekat, že jeho nesouhlas najde zastání u ministra dopravy. Daniela Kovářová takto nějak připodobnila svoji pozici v otázce zrušení brněnské a ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství se sídlem v Olomouci.

Kdybychom se drželi tohoto nešťastného příměru, šlo by usoudit, že zatímco do Kotěhůlek nedojedou vlaky, dvěma největším moravským městům se vyhne spravedlnost. Ale kdo ví, třeba by někdo zatleskal.

Devastace justiční soustavy a pokus ovlivňovat veřejnoprávní televizi nejbližším spolupracovníkem premiéra patřily k stěžejním příčinám pádu vlády Mirka Topolánka.. Pachuť v uplynulých letech zůstala hlavně po divném "hejbání" se "škatulaty" v Čunkově případě. Byli jsme svědky personálních zvratů mezi státními zástupci i odjímání podezřelých jejich zákonnému soudci. K tomu všemu záhadné schůzky lidí, které pak bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila za justiční mafii. Přemítání, zda nepřestřelila, rozsekla slova, jež měl pronést místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Jde-li o stabilitu vlády, musí prý spravedlnost stranou.

Mezi osoby zodpovědné za tyto prapodivné poměry patří Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká i vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová. Paní Hojovcová se nyní rozhodla ušetřit přes půldruhého miliónu korun a převelet státní zástupce z Ostravy a Brna do Olomouce. Odtud patrně budou ke krajským soudům dojíždět, ubytování si platit v hotelích a stravovat se po restauracích. Což také není zadarmo. "Ty pobočky se z Olomouce velice špatně řídí," řekla rovněž paní Hojovcová. Zlatá slova. Zlí jazykové mohou dodat, že zpupné státní zástupce, kteří nechtějí hrát z not exministra Pavla Němce, Pavla Kučery a Renaty Vesecké, je třeba držet zkrátka. I za cenu, že bude zpomaleno či přímo ohroženo vyšetřování závažných hospodářských kauz po celé Moravě a Slezsku, jak se někteří státní zástupci obávají.

Aby toho nebylo málo, Milena Hojovcová požaduje, aby žalobu odvolaného státního zástupce Ištvana, jednoho statečných v kauze Čunek, na Vrchní státní zastupitelství, řešil jiný soudce, než je místně příslušný. Dřívější spor s Ištvanem měl být přesunut až do Prahy 2. Nejvyšší soud tomu naštěstí zabránil. V tisku se mezitím objevila spekulace, že za plánovaným zrušením poboček vrchní státního zastupitelství může být snaha vyřešit právě problémový spor s Ištvanem.

Pro doplnění nelichotivého obrázku uveďme, že další kaňkou na fungování státních zastupitelství je tvrdý postih státního zástupce Adama Bašného, který ze své pozice kritizoval účelové zásahy v kauze Čunek. Bašného šéf Jiří Křivanec sice šlapání na paty podřízeného nejprve zaplatil odvoláním z křesla krajského státního zástupce v Ústí nad Labem, ovšem vrchní státní zástupce Rampula jej nedávno do funkce vrátil. Nikdo jiný to údajně dělat nechtěl. Věř, kdo chceš.

Příběhem podobným, byť už z hájemství soudů, je nepochopitelné odebrání případu "justiční mafie" soudci Vojtěchu Ceplovi mladšímu.

Ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě Jiří Pospíšil přes pověst solidního pravicového politika rozklad justice tiše trpěl. Dojem z jeho nástupkyně Daniely Kovářové je ještě horší. Nové kontury tak získává jarní šuškanda, že o její jmenování do úřednického kabinetu velmi stáli Pavel Němec s Pavlem Kučerou.

Vláda Jana Fischera má mandát pouze dočasný. Bylo by však smutné, kdyby jednou právě na ni všemožné justiční mafie vzpomínaly s láskou a dojetím. Úkolem vlády příští bude prosazení skutečné nezávislosti státních zástupců, včetně mandátu na dobu určitou pro Nejvyššího státního zástupce. Pak se snad strážci zákonnosti opravdu budou věnovat justici, a ne politice a spřáteleným politikům. Kdybychom však čekali jenom na změnu legislativy, mohlo by už být pozdě. Samotná ministryně Kovářová totiž svými posledními výroky o Kotěhůlkách naznačuje, že by se spravedlnost také co nevidět mohla ocitnout na slepé koleji.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio