Sprejem proti špíně a zápachu

6. červenec 2011

Motorkáři vědí, že se o své svršky musí starat. Údržbu vyžaduje nejen kombinéza, ale také helma a boty. Na oba jmenované doplňky existují speciální přípravky, které údržbu velmi usnadní.

Zní to skoro zázračně. Zvlášť pro ty, kteří nemají vyjímatelný a tedy pratelný vnitřek helmy. Stačí jen nastříkat specializovanou pěnu a údržba je hotová. „Není to přípravek, který čistí povrchy, ale je to aktivní pěna, která po dvaceti minutách zmizí a naváže se na atomovou strukturu materiálu, na kterém působí,“ říká Martin Buček z firmy Mucc-off.

Popisovaná pěna funguje na všechny savé materiály – tedy vnitřky přileb, bot a podobně. „Pěna se na materiál navazuje, proniká do hloubky a ve třech krocích ničí biologické nečistoty a pachy, které se vytváří běžným používáním.“ Nečistoty jako takové však z čištěné věci nezmizí – jen jsou rozloženy a vpíjí se. Jak jsme ověřili, fakt je, že helma vypadá čistější a také voní.

Podle prodejců je to tento sprej dokonce šetrnější než pračka. „Čím déle necháme sprej působit, tím je efekt zřetelnější. Proces je založen na rozkládání nečistot a k tomu je zapotřebí určitý čas. Ideální je nechat sprej působit přes celou noc – ráno se pak budete oblékat do voňavé helmy a bot.“

Specializovanou pěnu pořídíte ve většině motorkářských prodejen a vyjde vás zhruba na 300 korun. Životnost pěny se však těžko určuje. „Podle našich zkušeností by 400 ml přípravku mělo stačit na dvacet párů bot, ale samozřejmě záleží na intenzitě používání,“ uzavírá Martin Buček.

Pro tentokrát jsme helmu a boty čistili zevnitř. Příště si povíme víc o údržbě zevnějšku.

autor: pek
Spustit audio