9. července  2010 v 15:38  rubrika: Poznávej

Z čeho se v minulosti vyráběly struny?

Muzikanti dřív vyráběli struny hudebních nástrojů ze zvířecích střev. Takové struny, které známe z dnešních kytar, lidé vynalezli až později.

Moderní struny se začaly vyrábět kolem roku 1650. Střevové struny zněly špatně v basových polohách, a tak se je výrobci snažili nejrůznějšími způsoby zlepšovat. Používali komplikované metody, například sytili střevové struny solemi některých kovů. Výroba střevových strun je docela složitá. Informace, které o ní máme k dispozici, jsou často neúplné, protože ve své době podléhaly utajení. 

 

Z čeho se vyráběly struny?

Vložit na svůj web

Struny se převážně, pokud víme, vyráběly ze střev ovcí nebo jehňat. Kvalita strun závisela i na místě, kde zvířata žila, nebo na skladbě jejich potravy. Ke známým producentům strun patřily Benátky. S velkou pravděpodobností se některé struny vyráběly i z hovězích střev. Je zajímavé, že se v současnosti někteří výrobci snaží tyto historické technologie rekonstruovat na základě dobových popisů. 

Střevové struny jsou ale mimořádně nákladné a navíc nevydrží moc dlouho. Proto se objevují hlavně pro loutny nebo kytary struny z tzv. umělých střev. Jde o syntetickou hmotu zpracovanou tak, aby se podobala zvířecímu střevu. Tyto struny jsou trvanlivější a levnější, přesto se svým zvukem blíží střevovým strunám. 

Autor je výrobce historických strunných nástrojů. 

Autor:  Jiří  Čepelák

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas