16. března  2012 v 11:42  rubrika: Slušně a fér

Jaké druhy fobií existují?

Fóbií existuje velmi mnoho - Foto: Stock Exchange

Fóbií existuje velmi mnohoFoto: Stock Exchange

II. díl seriálu psycholožky Mileny o fobiích.

V minulém díle jsme si vysvětlili, co jsou to fobie, a řekli jsme si, že jsou vždycky strachem z něčeho, tedy z nějakého předmětu, zvířete, situace, prostředí apod., a tento strach se objevuje už tehdy, když si objekt fobie pouze představíte. Z toho vyplývá, že druhů fobie je vlastně nekonečně mnoho, strach můžeme mít z čehokoli. 

Asi nejznámější je sociální fobie. Lidé trpící touto fobií cítí ve společnosti jiných lidí nervozitu, napětí až hrůzu. Součástí je strach z odmítnutí, kritiky nebo hodnocení jeho vzhledu, chování nebo charakteru. Člověk tedy žije ve strachu z toho, že si o něm druzí pomyslí jen špatné věci. 

Proto se raději vyhýbají situacím, kde by k hodnocení druhými mohlo dojít. Důležité je, že jde o takový strach a obavy, jak jsme je popsali v minulém díle. Běžný stud a obavy jsme asi zažili všichni, ale v případě sociální fobie jde o strach doprovázený pocitem hrůzy a tělesnými příznaky.
K sociální fobii patří: 

  • strach ze zkoumavých pohledů jiných osob v sociálních situacích
  • strach z kontaktu s jinými lidmi 
  • strach z nesouhlasu, odmítnutí, kritiky, posměchu, hodnocení
  • výrazný a přetrvávající strach z pobývání v situacích, ve kterých se mohou objevit rozpaky nebo ponížení
  • vyhýbání se kontaktu s lidmi, uzavírání se před lidmi
  • strach je ochromující a vyvolává výraznou nepohodu, narušuje každodenní život
  • mohou se objevit tělesné příznaky - červenání, potíže při pohledu z očí do očí, třes rukou, pocity na zvracení, naléhavá potřeba močit, pocity na omdlení, slabost

Sociální fobie vzniká obvykle ve věku mezi 14. a 20. rokem. Stydlivost v tomto období je normální, mladí lidé mají běžně strach například z oslovení člověkem druhého pohlaví, z první schůzky apod. U sociální fobie se ale stud s časem nesnižuje a objevuje se i tehdy, když nějakého člověka známe. Je stejně častá u mužů i u žen. Nezáleží na inteligenci, vzdělání, ekonomickém zázemí, zaměstnání

Další známou fobií je agorafobie: Původně to bylo označení obavy z velkého otevřeného prostranství. V současné době se pod tento pojem zahrnují obavy z daleko většího množství situací. Může se jednat o prostory, kde je více lidí (kino, divadlo, ulice, obchody, supermarkety, dopravní prostředky, metro…) nebo naopak místa, kde je člověk sám (v autě, doma, ve výtahu…). 

Podstatou této fobie je strach, že by člověk mohl na veřejnosti omdlít, dostat infarkt nebo mrtvici a nedostalo by se mu včas pomoci, případně by to bylo před davem lidí trapné, upoutal by pozornost. Agorafobie je jedna z fobií, která nejvíc omezuje normální život člověka, může to skončit i tak, že se uzavře doma a zcela odmítne vycházet ven. Pod agorafobii se řadí i známá klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. 

Mezi další známé fobie patří akrofobie - strach z výšek, arachnofobie – strach z pavouků, aerofobie – strach z létání, nozofobie – strach z nemocí, musofobie – strach z myší. 

Příští díl bude o tom, co se s fobiemi dá dělat a jak se léčí. Závěr si trochu zpestříme zajímavými příklady fobií. 

Autor:  Milena Nováková
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas