15. března  2012 v 11:42  rubrika: Slušně a fér

Co je to fobie?

Ten, kdo trpí fobií, zažívá strach o život. - Foto: Stock Exchange

Ten, kdo trpí fobií, zažívá strach o život.Foto: Stock Exchange

I. díl seriálu psycholožky Mileny o fobiích.

Fobie – slovo, které často slýcháme, možná i často používáme, ale víme, co skutečně znamená? 

Jako fobie se většinou v běžném povídání označuje to, že někdo se štítí nějakého zvířete, má strach z nějakého zvířete, předmětu nebo situace, něco je mu silně nepříjemné. To ale není pravý význam fobie – pojem fobie je ve skutečnosti označením pro psychickou poruchu začínající v dětství a dospívání, kterou se zabývají psychiatři a psychologové. 

V pravém slova smyslu je fobie silná úzkost neboli nevysvětlitelný strach, který vyvolávají konkrétní objekty – předměty, zvířata nebo situace, které však nejsou reálně nebezpečné. Takovým objektům se ten, kdo fobií trpí, snaží za každou cenu vyhnout. Pokud se mu to nepodaří a dojde k setkání s objektem fobie, zažívá pocit hrůzy až děsu. 

Důležité je, že pokud někdo opravdu trpí fobií, jeho úzkost a strach je znatelně větší než u ostatních, dokáže ho doslova ochromit a celkově mu komplikuje život. Fobii často doprovázejí i tělesné příznaky, například bušení srdce, zrychlené dýchání, pocení, pocity na omdlení, v těch nejhorších případech může dojít i ke ztrátě vědomí. 

Proto má smysl naučit se fobii odlišovat od relativně běžného strachu, úzkosti nebo štítění se něčeho. Zdá se vám to složité? Tak si pojďme uvést příklad

Například strach z pavouků. To jsou docela neoblíbená zvířátka a spousta lidí říká, že z nich má fobii. V našich podmínkách je docela běžné, že se s pavouky setkáváme, a když se to stane, každý nějak reagujeme. Někdo je z pavouka nadšený a klidně ho vezme do ruky, někomu je to více méně jedno, jiný se raději stáhne a ustoupí o pár kroků dál, další začne křičet a uteče do vedlejší místnosti. 

Někdo nejen že uteče do vedlejší místnosti, ale reaguje například křikem, pláčem, může působit zmateně, cítit, že se dusí, točí se mu hlava a třeba si stěžuje i na bolesti na hrudníku, na svírání hrdla, podlamují se mu kolena

To je skutečná fobie, kdy daný člověk zažívá strach o život, i když ví, že tento konkrétní pavouk ho zabít nemůže. Ale vůlí prostě své pocity nemůže ovládnout. Cítí se v ohrožení i přesto, že ví, že ostatní tu situaci za nebezpečnou nepovažují. 

Možná už z toho, co jsme si o fobii řekli, máte pocit, že jde o něco závažného. Je pravda, že fobie v pravém slova smyslu je mnohem vážnější než běžný strach z pavouků, brouků nebo výšek či malých prostor. Ti, kdo trpí fobií, mluví o tom, že jim omezuje a mění život

Na druhou stranu dobrá zpráva, neumírá se na ni. I když dokáže člověka pěkně odrovnat a pořádně mu znepříjemnit život (o tom více v dalších dílech), mají oproti některým jiným psychickým poruchám jednu výhodu – dají se léčit a vyléčit

A o tom, jak se dají léčit, si povíme ve třetím díle, no a ještě předtím se ve druhém díle dozvíte, s jakými druhy fobie se můžete nejčastěji setkat a jak se konkrétně projevují. 

Autor:  Milena Nováková

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas