14. února  2012 v 08:52  rubrika: Slušně a fér

Jak se chovat bezpečně na internetu

Internet, ilustrační foto - Foto: Stock Exchange

Internet, ilustrační fotoFoto: Stock Exchange

2. díl seriálu psycholožky Mileny o nebezpečí na internetu

Ve druhém díle si řekneme, jak se vyhnout hrozbám vyplývajícím z používání internetu, které jsme si představili v minulém díle. Možná máte pocit, že se všechna ta varování kolem internetu trochu přehánějí, ale věřte tomu, že vycházejí ze skutečných zkušeností kluků a holek, kteří jsou ve vašem věku. 

Ani oni nečekali, že se jim něco takového může stát a nebrali zásady bezpečnosti vážně. Ale stalo se a teď už vědí, že stát se to může opravdu každému, kdo své soukromí dostatečně nechrání. Pojďme se tedy podívat na některé zásady bezpečnosti na internetu. Co se nevejde do druhého dílu, najdete ve třetím. 

  1. Chraňte si své osobní údaje a informace! Pokud si vytváříte profily na facebooku nebo v jiných aplikacích, případně máte vlastní blog, uvádějte jen takové údaje o sobě, které jsou nutné a které nestačí pro vaši jednoznačnou identifikaci. Nakonec přezdívkou nikdy nic nezkazíte. Neuvádějte své rodné číslo, adresu ani telefon. Pokud chcete takové informace zveřejnit pro své přátele, zabezpečte si profil tak, aby tyto údaje nemohl vidět nikdo cizí. Nepřidávejte si do přátel neznámé uživatele, i kdyby se vám jejich fotka zdála neodolatelná. Kdo ví, komu fotka skutečně patří. Neposílejte nikomu své osobní údaje ani e-mailem, výjimkou je jedině situace, kdy jednoznačně víte, komu e-mailová adresa patří a pro jaký účel vaše údaje potřebuje.
  2. Nikdy na svých profilech, blozích nebo jiných aplikacích neuvádějte údaje o tom, kde a kdy se pohybujete, nesdělujte, že právě jedete do Zelené lhotky k Aničce Zelené nebo že jedete na celý týden s rodiči na dovolenou. Nikdy nevíte, ke komu se tento údaj dostane a kdo se rozhodne vás sledovat. Navíc internet je dobrým informačním kanálem pro zloděje, a tak by se taky mohlo stát, že po návratu z dovolené ve vašem bytě nezůstane kámen na kameni.
  3. Buďte velmi opatrní při zveřejňování svých fotografií nebo videí. Jakmile je jednou zveřejníte, mohou být někým zkopírovány a šířeny s úplně jiným úmyslem, než byl ten váš. Například na facebooku jde většinu fotografií volně stahovat a ukládat do počítače jiných uživatelů. Pokud tedy fotky nebo videa zveřejňujete, myslete na to, jestli vám nemůžou v budoucnu nějak uškodit. A o to víc, pokud máte v přátelích cizí lidi (lépe je nemít samozřejmě). Zvláštní opatrnost je potřeba v případě intimních fotek. Takové fotky NIKDY nezveřejňujte a nikomu neposílejte. Riskujete, že se dostanou do rukou sexuálních deviantů nebo že budou zveřejněny na nějakých internetových stránkách a věřte nebo ne, takové případy rozhodně nejsou vzácností. Podobně je tomu s webovou kamerou – pamatujte, že ten, kdo sedí u druhého monitoru, si může všechno nahrávat.
  4. Buďte velmi opatrní v tom, komu na internetu věříte, šetřete s důvěrou. Nikdy nevíte, kdo skutečně je na druhé straně komunikace, může se vydávat i za některého z vašich kamarádů. Ověřte si, že jde skutečně o kamaráda například pomocí otázky na některý z vašich společných zážitků, na kterou může odpovědět jen ten, kdo vaším kamarádem skutečně je. Vyhněte se komunikaci s neznámými lidmi, rozhodně se s nimi nescházejte. A pokud si přesto nemůžete pomoct, dejte si čas, abyste ho poznávali co nejvíc a v případě schůzky o tom určitě někomu řekněte (kamarádovi, sourozenci, rodiči). Řekněte i tomu, s kým se sejdete, že jste o tom s někým mluvili. Scházejte se zásadně na místech, kde je hodně lidí. Můžete si také domluvit s někým z kamarádů nebo z rodiny, aby vás na schůzce po nějakém čase vyzvedli. S novým známým rozhodně nikam neodcházejte, nedávejte mu žádné peníze a šetřete i s informacemi o sobě.
Autor:  Milena Nováková
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas