Uplynulo 125 let od narození sochaře Otty Gutfreunda
Právě před týdnem, 3. srpna, uplynulo 125 let od narození sochaře Otty Gutfreunda jednoho z nejvýznačnějších českých moderních umělců. Věnujeme mu následující medailon.
Otto Gutfreund se narodil v židovské rodině ve Dvoře Králové nad Labem jako čtvrté z pěti dětí. Nejprve studoval v keramickém ateliéru Školy výtvarných umění v Bechyni a poté mezi svým 16. a 20. rokem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Následně odjel do Paříže, kde se zapsal do kursů významného sochaře Antoina Bourdella a seznámil se i se svým dalším vzorem – Augustem Rodinem.
Po návratu do Prahy se Gutfreund stal členem Skupiny výtvarných umělců a postupně představil svá díla, z nichž zaujaly zejména skulptury „Úzkost“ a „Job“. Již v nich se Gutfreund projevil jako průkopník českého novodobého sochařství, tvůrce řazený uměleckou kritikou k expresionismu a analytickému kubismu. S ním pak spojil i svou další tvorbu. Inspiraci k ní kromě rodných Čech nacházel na cestách do Anglie, Belgie a Holandska, svá díla vystavoval jak doma, tak v cizině.
Do Gutfreundova života však záhy zasáhla první světová válka. Zastihla ho v Paříži, kde bez velkého váhání vstoupil do Cizinecké legie a v jejích řadách se zúčastnil krutých bojů. Po demobilizaci roku 1916 byl vězněn ve francouzském internačním táboře a ve Francii, konkrétně v Paříži, pobýval, tentokrát již dobrovolně, i po skončení válečného běsnění.
V městě nad Seinou, v Praze a rovněž na dalších místech představoval svou tvorbu vyznačující se sociálně laděnými tématy, civilismem. Stalo se tak například na třetí výstavě skupiny Tvrdošíjných v roce 1921. Gutfreundova díla poté významně přispěla ke zdaru Výstavy československého moderního umění v Paříži roku 1924 stejně jako úspěchu Mezinárodní výstavy dekorativních umění v československém pavilonu v Paříži o rok později.
Gutfreund, který byl kromě skupiny Tvrdošíjných rovněž členem Spolku výtvarných umělců Mánes, se posléze rozhodl věnovat i pedagogické dráze. V roce 1926 zvítězil v konkursu na místo profesora na Umělecko-průmyslové škole v Praze, ale zakrátko, 2. června 1927, tragicky utonul ve Vltavě.
Z díla Otty Gutfreunda jsou zvláště ceněna díla v technice polychromované terakoty, například „Obchod“. Širší veřejnost však má jeho jméno spjato především s pomníkem Boženy Němcové v Ratibořicích z roku 1922.