V budově parlamentu byla otevřena kaple podle návrhu architekta Pleskota
V budově Parlamentu byla v úterý otevřena kaple. Nachází se v prostorách Šternberského paláce na Malostranském náměstí v Praze a její koncept byl konzultován s představiteli katolické církve, zástupci Ekumenické rady církví i s členy židovské obce.
Zpěv duchovních písní doprovázel slavnostní otevření kaple v Parlamentu České republiky. Ta vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota. V jejím centru je stůl, který symbolizuje nedokonalost každého lidského společenství.
Josef Pleskot: „Ta místnost má čtvercový koncentrický tvar, je to poměrně malý prostor. Zadání bylo, že by se tam mělo vejít 15-25 osob. Šlo to velice rychle, protože oslovení bylo rychlé, realizace byla rychlá, takže nebyl dlouhý čas na přemýšlení. Ale v zásadě šlo o to navodit společenství, takže je tam kruhový stůl, který ovšem není dokonalý, protože je roztržený, rozpadlý, ale sceluje ho stéla, na níž je korpus ukřižovaného Krista. Čili ten kruh je spojen tímto artefaktem. Je to určitá výzva k tomu, abychom se domlouvali, byli spojitý kruh, atd.“
K dalším prvkům architekt Pleskot říká:
Josef Pleskot: „Pak jsou tam další atributy, které také ovlivňují atmosféru toho prostoru, což jsou dvě desky Desatera Božích přikázání v podobě světelných clon, membrán umístěných do oken, kde jsou počáteční písmena Desatera Božích přikázání napsaná hebrejsky. A na stropě je z plátkového zlata vepsaný rovnostranný trojúhelník, do něhož svítí světlo zespoda, což by nebylo ještě to nejdůležitější, kdyby se to odražené světlo nevracelo zpátky na ty shromážděné okolo toho stolu.“
Na vzniku kaple má velkou zásluhu poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09, která vypráví, jak se pro ni podařilo najít prostory.
Helena Langšádlová: „To bylo velmi komplikované, protože ve sněmovně samozřejmě každý prostor již má své využití. Takže jsme docela dlouho hledali vhodnou místnost, vhodný prostor, ale nakonec když jsme do této místnosti, která na stropě už měla kříž, přišli s panem architektem Pleskotem, tak jsme cítili, že je to to správné místo.“
Jaké bude mít kaple využití, nastiňuje místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu Jan Bartošek z KDU-ČSL:
Jan Bartošek: „Již v současné době, když jedná sněmovna, máme ve čtvrtek pravidelné duchovní snídaně. Je to vždy čtení z Písma spojené s promluvou, může tam přijít kdokoliv z poslanecké sněmovny od zaměstnanců, přes poslance. To znamená, že ta tradice už tady je. Díky tomu, že se otevřela kaple, jsme získali oficiální prostor. Počítám, že to bude volně přístupný prostor včetně možností sloužit mše. Takže život ukáže tu pestrost, jakým způsobem bude tato kaple využívána, včetně toho, že to i bude prostor jen k tomu se zastavit, zameditovat. To využití bude určitě široké.“
A jaký byl dosud zájem o duchovní setkávání v Parlamentu?
Jan Bartošek: „Dá se říct, že tam chodí kolem 20-30 lidí. Každý ten čtvrtek přichází jiný kazatel, farář nebo kněz, takže se vytvořila taková skupinka pravidelných návštěvníků, plus část lidí, která se proměňuje i případně podle toho, kdo přichází.“
Vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon umístil ve vchodu do kaple mezúzu a na stůl křesťanští a židovští duchovní položili Bibli kralickou a Pět knih Mojžíšových v hebrejštině s českým překladem. Ke shromážděným promluvil kardinál Dominik Duka.
Dominik Duka: „Nebojte se do tohoto prostoru vstoupit, abyste těmito zásadami poměřovali zákony, o kterých vedete rozpravy, při kterých se někdy vytrácí úcta k druhému a pýcha a sobectví vylézají na povrch.“
Kaple jsou v celé řadě světových parlamentů, připomenout můžeme třeba britskou Dolní sněmovnu, německý Spolkový sněm, polský Sejm, izraelský Kneset nebo parlamentní budovy v Norsku a v Litvě.