V Hostivici mají ptačí pozorovatelnu, první ve středních Čechách

18. leden 2012

Lidé z Hostivice a okolí mohou ode dneška lépe pozorovat volně žijící ptáky. Český svaz ochránců přírody tam na břehu Litovického rybníka otevřel první středočeskou ptačí pozorovatelnu, která stála 80 tisíc korun.

Celkově se jedná teprve o čtvrté podobné místo v České republice, které ochránci přírody vybudovali. Ptačí pozorovatelna je z masivního dřeva, vysoká asi dva metry a stojí přímo u naučné stezky Hostivické rybníky.

„Hostivické rybníky jsou úplně nejlepší lokalitou na pozorování ptáků v nejbližším okolí Prahy. Proto je tu také přírodní památka,“ popsal ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo důvody, proč ochránci přírody postavili pozorovatelnu právě kousek od Hostivice.

Největší starosti jim dělalo sehnat všechna potřebná povolení. „Povolování stavby trvalo tři čtvrtě roku. Samotné budování pak asi čtyři dny.“

Hostivické rybníky jsou Přírodní památkou. V době Rudolfa II. dodávaly vodu na Pražský hrad. Zároveň jsou podle amatérské ornitoložky Jany Vojtové místem, kde žije mnoho druhů ptáků.

Tady jsou hlavně kachny. Můžete tady vidět samozřejmě kachnu divokou nebo poláka chocholačku nebo poláka velikého.“

Momentálně je ovšem rybník zamrzlý a kachny odletěly. „Teď tady nic nemáme,“ potvrzuje ornitoložka.

Na slavnostní otevření ptačí pozorovatelny se přišli podívat i školáci z místní základní školy. Třídní učitelka ze 4.B Magdaléna Karasová prozradila, že pozorovatelnu bude ona i její kolegyně určitě využívat i při výuce. „Využijeme ji určitě při přírodovědě a někdy možná i při výtvarné výchově.“

Pokud se budete chtít přijít podívat na ptáky žijící kousek od Hostivice, ptačí pozorovatelnu naleznete asi 500 metrů jižně od hráze Litovického rybníka.

autoři: Pavel Pavlas , mta
Spustit audio