Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Jak byl zavražděn císař Claudius?

Petr Klusoň  01.04.2004
Císař Claudius - Autor:sights.seindal.dk
Císař Claudius
Autor:   sights.seindal.dk   

O hanebné činy nebylo v antickém Římě nouze. Římské impérium můžeme bez nadsázky označit za jedno z vrcholných travičských období. Dostatečně známý je případ koktavého císaře Claudia, který byl otráven v roce 54 po Kristu. Dokonce víme kým, ale nevíme čím. 

Claudius doplatil na mocenské ambice své třetí ženy Agrippiny, jinak vlastní neteře a bezesporu zbabělé travičky. Po několika letech bezdětného svazku učinil Claudius Agrippinu univerzální dědičkou. Adoptoval i jejího syna z prvního manželství Lucia. Obsah závěti byl natolik výhodný, že se Agrippina rozhodla neriskovat případný zvrat manželovy přízně a pro jistotu ho otrávila. Jed skryla omáčka s houbami. Podle některých svědectví začal jed účinkovat ihned, jiné prameny uvádějí, že až po hodině nebo dvou. Císař trpěl celou noc. Druhý den v časných ranních hodinách skonal. Téhož dne odpoledne byl Nero prohlášen za císaře, v sedmnácti letech.

Většina historických pramenů, literárních děl i moderních studií opravdu hovoří o otravě houbami. Jenže symptomy otravy muchomůrkou zelenou se od popsaných příznaků odlišují, a to velmi významně. Pro travičské účely představovala ovšem tato houba téměř ideální nástroj. Jídlo připravené z mladých muchomůrek zelených se vyznačuje jemností, je chutné a lahodné, jak potvrdila řada otrávených. Navíc obsažené toxiny jsou poměrně dobře rozpustné ve vodě a odolávají běžným tepelným úpravám pokrmů. První příznaky se však objevují až po poměrně dlouhé době klidu, a to nejdříve za šest, spíše však za osm až osmnáct hodin. Proto se také pro jedy muchomůrky zelené vžilo nelichotivé označení "jed dědiců". Tato prodleva umožňovala vypořádat řadu formalit u stále nic netušící oběti a zahladit stopy a odvést pozornost. Často se náhlé onemocnění s pokrmem podaným před mnoha hodinami vůbec nespojovalo. Symptomy císařova stavu tedy spíše neukazují na otravu muchomůrkou zelenou. Je možné, že Claudius v omáčce pozřel některý z dobře vyzkoušených jedů rostlinných. Případně to mohlo být tak, že když se císař ještě v průběhu hostiny přestal cítit dobře, a to z prostého důvodu přejedení - houby jsou těžké jídlo -, byl otráven rukou osobního lékaře, který mu do hrdla zasunul dlouhý brk, aby vyvolal zvracení. Ten mohl být napuštěn prudkým jedem. Ať tomu bylo tak nebo onak, císařova smrt byla chladnokrevná vražda.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas