Velehradský filmový seminář duchovního filmu

3. srpen 2013

Celkem čtyři snímky tvoří Velehradský filmový seminář duchovního filmu, jehož druhá projekce se uskuteční zítra. Seminář připravil filmový vědec z olomoucké Filosofické fakulty docent Vladimír Suchánek. 7. července zhlédli jeho účastníci Bergmanův Pramen panny a zítra je čeká snímek Carlose Saury Temná noc. Tímto poněkud netradičním způsobem se zapojuje velehradská farnost do oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje.

Čtyři filmy připomínají čtyři světové strany, nebo také kříž. Tato symbolika naznačuje, že účastníci se zde budou moci setkat s duchovními hodnotami. Motivaci pořadatelů vysvětluje knihovnice olomouckého Centra Aletti Helena Suchánková:

„Navazujeme na tradici otce Františka Lízny, který prošel pouť do všech čtyř směrů světa. Jsou to i cesty ve tvaru kříže ve filmu Africké sanctus... Takže jsme uvažovali o možnosti propojit Velehrad se všemi čtyřmi světovými stranami filmy.“

Hudba Afrického Sanctus Davida Fanshawea tedy inspirovalo pořadatele velehradského semináře. Na zítřek je připraven film Carlose Saury Temná noc. Španělský režisér se v něm pokusil zachytit důležitý moment ze života sv. Jana od Kříže, který byl lapen a uvězněn svými řádovými spolubratřími . Více vysvětluje Vladimír Suchánek, jehož přednáškami jsou na Velehradě filmy uvedeny:

Z filmu Temná noc. Režie: Carlos Saura

„Je to pojednání o utrpení, nepochopení, nesouznění s tím, kteří jsou nejbližší. My všichni milujeme Boha a podezíráme z nelásky toho, kdo ho miluje nejvíc. Protože té lásce my nerozumíme. My nedokážeme od sebe oddělit lásku pozemskou a tu Boží lásku, která když člověka obejme, tak pak se stává mystikem, protože největší mystikou světa je láska. Mystici, kteří existují v lásce, jsou pro nás jako mimozemšťani, cizí tvorové, i když my o té lásce neustále hovoříme.“

Velehradského filmového semináře se může zúčastnit každý, koho zajímají duchovní aspekty filmu. Po projekci následuje diskuse, jejímž předmětem by neměl být pouze shlédnutý film, ale témata týkající se našeho vlastního života. Filmy vybrané pro seminář tvoří kříž – sever reprezentoval Bergman, jih Saura, východ bude 1. září zastoupen snímkem íránského režiséra Majída Majídího Barva ráje a 6. října seminář uzavře filmová báseň Američana Godfreye Reggia Koyaanisquatsi.

Velehradský filmový seminář duchovního filmu

„Íránský film Barva ráje je o slepém chlapci, který viděl Boha rukama a nikdo mu nerozuměl. Zase: viděti Boha neznamená koukat na něj. A poslední je Koyaanisquatsi, americká dokumentární filosoficko-duchovní esej o tom, co se odehrává kolem nás a v nás.“

Začátek zítřejšího semináře je v 16 hodin 30 minut ve Velehradském domě Svatých Cyrila a Metoděje.

autor: Petr Vaďura
Spustit audio