Aktuálně28. prosince  2018 v 10:00  

Český rozhlas rozšiřuje digitální vysílání DAB+ do severních a východních Čech i na Vysočinu

Mapa pokrytí multiplexu ČRo DAB+, stav od 28. prosince 2018 - Foto:  Český rozhlas

Mapa pokrytí multiplexu ČRo DAB+, stav od 28. prosince 2018Foto:  Český rozhlas

Majitelé digitálních rádií si budou moci v nových regionech naladit terestricky všechny celoplošné stanice i tematické okruhy, které veřejnoprávní rozhlas vysílá.

Z čtyřiceti na šedesát jedna procent populace se od pátku 28. prosince rozšíří v 10.00 pokrytí multiplexem ČRo DAB+. Od této chvíle bude možné digitální terestrický signál Českého rozhlasu naladit také z vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora, Trutnov – Černá hora, Tachov, Jihlava – Strážník a několika dokrývačů podél dálnice D1, které specifikujeme v přehledu níže. Celkem jde o deset nových oblastí. Majitelé rádií se symbolem DAB+ budou mít k dispozici kompletní nabídku celoplošných stanic, všechny digitální okruhy i vybrané regionální stanice. 

Nově spouštěné vysílače
(všechny s vertikální polarizací):
Ústí n. L. – Buková hora – kanál 12C, 10 kW
Trutnov – Černá hora – kanál 12C, 10 kW
Tachov – kanál 12C, 1 kW
Jihlava – Strážník – kanál 12D, 5 kW
Čtyřkoly – kanál 12C, 200 Wattů
Měchnov – kanál 12C, 200 Wattů
Kácov – kanál 12C, 200 Wattů
Velké Meziříčí – kanál 12D, 200 Wattů
Velká Bíteš – kanál 12D, 200 Wattů
Rosice – kanál 12D, 200 Wattů

Český rozhlas potvrzuje tímto krokem pozici lídra v oblasti digitálního vysílání DAB+ a svou připravenost na jeho rozšiřování do dalších regionů. Tuto skutečnost podtrhují i plány veřejnoprávní instituce na rok 2019. V jeho polovině se pokrytí rozšíří do jižních Čech a na střední Moravu, bude pokryt také problematický úsek mezi chystaným vysílačem Kojál a ostravskými Hošťálkovicemi. Oproti původnímu plánu pak bude na konci příštího roku rozšířeno pokrytí multiplexem ČRo DAB+ také do Karlovarského a Zlínského kraje. 

Vysílání DAB+ přinese nejen pestřejší programovou nabídku a příjem bez šumu, ale mimo jiné také doplňkové služby. Pokud vlastní posluchač digitální rádio s barevným displejem, zobrazují se mu zde například fotky moderátorů, loga rozhlasových stanic, případně další informace. Český rozhlas do propagace digitálního rádia investuje také probíhající informační kampaní, jejímž centrálním bodem je web Doba DABová. Velmi důležitým prvkem je jednání s obchodními partnery z řad prodejců, případně v Česku působícími automobilkami. 

Složení multiplexu ČRo DAB+
Český rozhlas Radiožurnál
Český rozhlas Dvojka
Český rozhlas Vltava
Český rozhlas Plus
Radio Wave
Rádio Retro
Rádio Junior
Český rozhlas D-dur
Český rozhlas Jazz
Český rozhlas Brno
Český rozhlas Ostrava
Český rozhlas Plzeň
Český rozhlas Region
Regina DAB Praha

„Jsem velice rád, že se nám podařilo rozšířit vysílání na významnou část dálniční sítě České republiky a zvýšit pokrytí do dalších regionů ČR. Uvedením deseti nových vysílačů do provozu bude mít 61 % populace České republiky možnost přijímat naše stanice v digitální kvalitě. Tímto krokem samozřejmě nekončíme a již nyní pracujeme na přípravě další fáze pokrytí,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka. V multiplexu bude, stejně jako doposud, celkem čtrnáct rozhlasových stanic ve standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC, verze 2. Díky tomu bude možné okruhy Českého rozhlasu šířit s nižším datovým tokem, avšak při zachování vysoké zvukové kvality. 

Autor:  Lukáš Polák

Rady posluchačům

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas