Těhotenství se dá ukončit několika způsoby, ale čím dříve, tím lépe

10. březen 2015
Dobré odpoledne

Od roku 1990 se v České republice snížil počet interrupcí asi o 80 % - z asi 120 tisíc potratů ročně přibližně na 20 tisíc ročně. Primář gynekologicko porodnického oddělení Aleš Roztočil to připisuje především používání antikocepce a různých metod plánovaného rodičovství. „V Nemocnici Jihlava je to každý rok trochu jiné číslo, ale jde přibližně o 120 interrupcí za rok, není to moc.“

Žena je plodná asi 3 dny kolem ovulace, takže pokud k nechráněnému styku dojde v tomto období, má podle Aleše Roztočila několik možností: „Je to takzvaná postkoitální antikoncepce, které existuje široká škála. Buď je to injekční aplikace těhotenského hormonu a nebo perorální aplikace. Lze využít například tablet Postinor, což jsou dvě tablety a nebo Escapelle, což je jedna tableta rovněž obsahující těhotenský hormon. Jsou tu i možnosti zavedení nitroděložního tělíska ihned po nechráněném styku.“

Pilulky Postinor nebo Escapelle musí žena užít co nejdříve po styku, aby došlo k zabránění otěhotnění. „Ta tabletka natolik změní děložní sliznici, že se v ní oplodněné vajíčko nemůže usadit, nepřijme ho. Jedná se o fázi vajíčka, které teprve putuje vejcovody do dělohy, ale nejde zatím ještě o embryo,“ vysvětluje Aleš Roztočil. Tablety nemají na ženský organizmus žádné zásadní vedlejší účinky na rozdíl od ukončení těhotenství lékařským zákrokem, kdy je žena už několik týdnů těhotná, zde je zásah do ženského těla daleko větší.

Při zjištěné vývojové vadě se dá k interrupci přistoupit až do 24. týdne těhotenství

K umělému ukončení těhotenství lékaři přistupují v případech, kdy je u plodu zjištěna některá z vývojových vad. „Úkolem lékařů kteří dělají prenatální diagnostiku, tedy vyhledávají vývojové vady, je takové těhotenství odhalit, zjistit povahu vývojové vady a ženě nastínit, jakou kvalitu života by měl novorozenec, který se s takovou vadou narodí,“ popisuje gynekolog. Vady existují různé, od prstíku navíc, přes těžké rozštěpy páteře až po plody, které nemají mozek. Povinností lékaře je osvětlit, jaké jsou možnosti a jaká je prognóza. „Rozhodnutí o ukončení těhotenství provádí po poradě se svým manželem nebo partnerem vždy žena. Máme u nás zákon, který umožňuje ukončit těhotenství pro vrozenou vývojovou vadu až do 24 týdne těhotenství,“ říká Aleš Roztočil.

Podle primáře gynekologie je žádoucí zjistit vývojové vady co nejdříve: „Některé poznáte rychle. Je samozřejmě cílem prenatální diagnostiky zjistit vady už v prvním trimestru, ať už jde o ultrazvuk nebo biochemii.“

Chat s Alešem Roztočilem

autor: dak
Spustit audio