Z historické perly město strachu

14. květen 2018

Turecký Diyarbakir je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Jeho hradby a stará čtvrť se dochovaly v uspořádání starém tisíc sedm set let. Nedávno ale toto historické místo utrpělo nenapravitelné škody, když přímo v jeho srdci vypuklo kurdské povstání.

Na hlavní ulici uprostřed starého města je i v neděli dopoledne živo. Hrají tu muzikanti a obchodníci hlasitě nabízejí své zboží. Lidé míří na tradiční nedělní piknik do parku u městských hradeb. Opevnění z 3. století je dnes výjimečně přístupné, a tak i my jdeme nahoru, i když cesta je to poměrně nebezpečná. Davy lidí se krkolomně vyhýbají na rozpadajících se schodech bez zábradlí.


Takový pohled jsme ale nečekali - místo spleti střech, věžiček a minaretů je pod námi rozlehlá široká pláň, kde kamenné ruiny zarůstají zelení. Výsledek tříměsíčního kurdského povstání, které v březnu 2016 potlačily turecké bezpečnostní složky. „Stříleli po všem, co se hnulo. Proti civilistům použili slzný plyn. Zabíjeli staré lidi, ženy a děti. Nedělali žádné rozdíly mezi ozbrojenci a civilisty. V televizi pak ukazovali, jak vojáci lidem pomáhají a rozdávají chléb a vodu,“ líčí později pod hradbami a pod podmínkou přísné anonymity starší muž, který žil dlouho v Evropě. Měl prý štěstí, že sám přežil, protože vojáci rozstříleli i jeho dům. Mluví s námi jen krátce - má strach ze špehů a donašečů, a tak rychle mizí v davu.


Obětí včetně civilních tu bylo několik stovek. Na tisíc pět set domů skončilo v troskách, mezi nimi devadesát cenných kulturních památek. Podle OSN byla zničena celá čtvrtina historického města. „Nebojte se, nenecháme to tak,“ slíbil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při své návštěvě. „Chceme starou čtvrť znovu vystavět tak, aby to co nejvíc zapadlo do zdejšího regionu. Musíme postupovat citlivě s ohledem na množství historických památek. V Diyarbakiru teď postavíme čtyřiačtyřicet nových domů a za nějaký čas dalších dva tisíce,“ ujišťoval. Stavbou dálnic, vysokorychlostních tratí a infrastruktury chce Erdoganova vláda přilákat na stále opomíjený východ Turecka turisty. Jenže kvůli nejistotě tu vázne i obyčejné drobné podnikání. „Ti, kdo plánují otevírat nové živnosti, vyčkávají. Mají strach z budoucnosti,“ říká Siar, který vystudoval v Rusku vysokou školu, ale nenašel lepší práci než v jedné ze zdejších levných restaurací.

Spustit audio