Za přírodou Mexika

16. srpen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Střízlík kaktusový

Pět a půl tisíce kilometrů najezdila po Mexiku expedice Společnosti pro výzkum ochrany fauny ZOOGEOS Bohemia, složená z osmi přírodovědců z českých muzeí. Z cesty připravili výstavu s názvem do „Mexika za přírodou a lidmi“ s více než stovkou fotografií včetně hodinového filmového dokumentu.

Výstava představuje život lidí i přírodní krásy této nádherné země. Kromě kaktusů a kaktusářských lokalit, na něž byla výprava zaměřena, jsou na fotografiích také zástupci místní fauny, zajímavé historické stavby či momentky ze života účastníků výpravy, kaktusářů a ornitologů.
Výstavu můžete do 28. srpna vidět v Regionálním muzeu v Mělníku. Více nám prozradil jeho pracovník a účastník expedice, zoolog Ing. Petr Lumpe.

Naše expedice se vypravila do středního Mexika, severně od Mexiko City. Projížděli jsme opravdu suchá místa ve vyšších nadmořských výškách a protože expedice byla složená především ze zoologů, podle hesla „kde jsou kaktusy, musí být i ptáci“ jsme se radostně vrhali do lokalit, kde se kaktusy nacházejí, abychom tam zkoumali obojí. Přes den jsme tedy sledovali kaktusy, za dne je totiž dost velké horko, takže ptáků mnoho nelítá. A večer jsme se vydali do okolí, případně si natáhli síť. Největší obavy jsme měli z „tyčí“, protože natahovat síť mezi dvěma kaktusy není nejlepší...No, a pokud se něco chytilo, tak jsme si ptáčka pěkně prohlédli z blízka, zdokumentovali a zase ho pustili.

A co ten hodinový film?
Film natáčel Michael Strnad, protože je to ornitolog, tak samozřejmě pásl po ptácích. Ale jako správný cestopisný film představuje i lidi a přírodu.

Fotografie jsou pouze ukázkami flory a fauny nebo také představují mexickou kulturu a architekturu?
Mexiko je krásné nejenom přírodou, ale i kulturou a historií, takže na fotografiích najdeme jak architekturu, tak domorodé obyvatelstvo, způsob života. Ale jsou tam i fotografie z naší expedice, třeba jak měříme přejetého hada na silnici nebo jak spravujeme rozbité auto.

Vy, jako ornitolog, objevil jste tam něco nečekaného?
Chtěl jsem se hlavně seznámit s tamními ptačími druhy v jejich přirozeném prostředí. A protože ptáci těchto suchých aridních oblastí mají svá specifika, byl jsem vždycky hrozně nadšen, když jsem třeba objevil ptáka někde v pustině, kde se zdálo, že není vůbec nic a zejména že tam není voda. Takovým zástupcem pro tyto oblasti je střízlík kaktusový. On si na kaktusu staví i hnízdo, dokonce tři hnízda vedle sebe. Zatímco u nás, když řekneme o někom, že je střízlík, je jasné, že je to mrňous, střízlík kaktusový má velikost dobře vykrmeného kosa a krásný zpěv, který nás ráno budil - hned jsme věděli, že jsme někde úplně jinde než v Čechách.

autor: Miroslav Jedlička
Spustit audio