Klesají prodeje dieselů, před alternativními palivy ale dávají Češi přednost benzínu

6. srpna  2018 v 12:31  
Elektromobil - Foto: Matěj Skalický

ElektromobilFoto: Matěj Skalický

Od vypuknutí aféry dieselgate před třemi lety klesá zájem o naftová auta. Podle údajů Sdružení dovozců automobilů se v Česku za prvních šest měsíců letošního roku prodalo zhruba o 11 tisíc naftových aut méně, než ve stejném období loni. Ten kdo by ale čekal, že motoristé z dieselů přesedají do aut s alternativním pohonem, bude nejspíš zklamán. Tuzemští řidiči většinou zůstávají věrní vozům s tradičním spalovacím motorem.

Ptali jsme se několika lidí, zda by uvažovali o koupi auta s hybridním nebo elektrickým pohonem. Většina z nich shodně uznala, že ano, nicméně současně si uvědomují limity elektromobilů, jako je například jejich dojezd. 

Elektromobilů, hybridů i vozů poháněných plynem se v prvním půlroce v Česku prodalo něco málo přes čtyři tisíce. Podle statistik Sdružení dovozců automobilů to je o 500 víc než loni. Auta s alternativním pohonem ale pořád na českém trhu tvoří jen 2,5% všech prodaných vozů. 

Čtěte také: Vyzkoušeli jsme si simulátor kamionu

Šéfredaktor webu Hybrid.cz Jan Horčík to připisuje konzervativnímu přístupu Čechů. „To povědomí a ta osvěta o těch alternativách je pořád minimální. Minimum lidí si vyzkoušelo elektromobil, hybrid, spousta lidí vůbec neví, jaký je mezi nimi rozdíl a zároveň ani nevěří plynu. A když už teď má diesel tu špatnou reklamu, tak lidi prostě přesedlají raději na benzín.“ 

Podle Horčíka už taky neplatí, že by na tom Česko bylo špatně kvůli infrastruktuře. Plnících stanic pro auta na stlačený zemní plyn je bezmála 200 a dobíjecích stanic pro elektromobily kolem stovky. „Česko na tom vůbec není špatně. Myslím, že s trochou vůle a neohroženosti dnes není problém jezdit elektromobilem, ani autem na plyn.“ 

Zvýšený zájem o auta s alternativním pohonem hlásí autobazary. Podle námi oslovených prodejen je poptávka hlavně po hybridech a taky vozech na stlačený zemní plyn. Shodně ale potvrzují, že alternativních vozů je na trhu ojetých aut zatím velmi málo. Větší bazary jich na svých webových stránkách aktuálně nabízejí jen několik desítek kusů. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 15.11.2018 12:10 do 14:15; na trase Štěrboholy - Troja v ulici Jižní spojka v obci Praha; nehoda nákladního vozidla; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  Od 15.11.2018 12:15 do 13:15; D1 - 6.5km na trase Říkovice - Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla, neprůjezdný levý jízdní pruh; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  D0 sjezd EXIT 10 ve směru D7, nehoda, neprůjezdný pruh, havarované vozidlo, Od 15.11.2018 11:45 Do 15.11.2018 13:50, nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas