Stanice technické kontroly čekají od října změny

16. srpna  2018 v 12:35  
Stanice technické kontroly, STK - Foto: Filip Jandourek

Stanice technické kontroly, STKFoto: Filip Jandourek

Na podzim zřejmě vyřídíte technickou kontrolu auta i v autorizovaném servisu. Senát dnes schválil novelu zákona, která to umožní. Dosavadní stanice budou mít nově možnost kromě technických kontrol provádět i měření emisí.

Novela má řidičům přinést podle ministerstva dopravy několik výhod. Třeba to, že budou moct auto nechat rovnou v servisu, když na něm technici při kontrole objeví nějakou závadu. Autoservisy ale vůz zkontrolují jen v případě, že budou autorizované. Senátor Zdeněk Nyra z ODS k tomu řekl, že rozdělování licencí autoservisům nemusí být vždy spravedlivé. 

„Když je ten počet naplněný, žádné další STK tu licenci dostat nemůže, i kdyby veškeré technické vybavení na nejlepší světové úrovni.“ Senátor František Bradáč pak řekl, že někteří provozovatelé STK mají z novely zákona obavy. „Mělo to určitou odezvu mezi stávajícími provozovateli stanic technické kontroly, které se obávají, že to přinese na trh zvýšený počet stanic technické kontroly.“ 

Čtěte také: Agresivita na silnicích: první známkou je nedodržení bezpečné vzdálenosti

Stát má taky získat větší pravomoci při kontrole, jak stanice měří emise. Může bez souhlasu majitele stanice technické kontroly pořizovat zvukové a obrazové záznamy. A Pokud zjistí pochybení, může Ministerstvo dopravy zastavit stanici činnost na jeden měsíc. V té době by s STK mělo zahájit správní řízení. 

Novela také mění způsob, jakým mají řidiči uhýbat záchranným složkám. Řidiči by měli nově uhýbat z levého pruhu ke středovým svodidlům a z ostatních pruhů co nejvíc doprava. Česko tak pravidla sjednotí s okolními zeměmi. Novelu ještě musí podepsat prezident. Nová pravidla by mohla začít platit už od října. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice I/46, v katastru obce Moravský Beroun, část obce Ondrášov, okr. Olomouc - v katastru obce Dvorce, okr. Bruntál, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 23.04.2019 08:30 Do 23.04.2019 17:00, výměna a ...
  D1, mezi km 71 a 65, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 22.04.2019 13:54 Do 22.04.2019 19:54
  Od 22.4.2019 18:35 do 20:40; v ulici Mikanova v obci Praha; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Pozor! Lidé na vozovce; OA x Chodec, se zraněním, na místě ZZS a PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas