Vyzkoušeli jsme si simulátor kamionu

1. srpna  2018 v 12:20  
Simulátor kamionu - Foto: Jan Pastor

Simulátor kamionuFoto: Jan Pastor

V Česku mají řidiči autobusů a nákladních aut jen dva simulátory, na kterých si mohou zlepšovat svoje řidičské dovednosti. Jeden z nich mají v brněnském centru dopravního výzkumu. Na hydraulických válcích tam stojí skutečná kabina nákladního auta a kolem ní jsou rozmístěná velkoplošná plátna, kam řidičům promítají různé rizikové dopravní situace.

Vcházíme do haly, kde stojí samotná kabina nákladního auta, před ním jsou obrovské zpětné projektory, které promítají, co se před ním děje. Za ním je režie a tady sedí pan Aleš Zaoral, který to celé ovládá. „Je to centrum operátora, který má přehled o veškerém dění, co se děje během řízení řidiče mimo ty obrazy, které zobrazují scénu. Scénáře tu i programujeme. Můžeme programovat vběhnutí dítěte do vozovky, a podobně." 

Čtěte také: Před cestou na dovolenou si zkontrolujte platnost pojištění

„Tady jste si možná všiml i modulů, takových modrých krabiček." Jsou na nich různá tlačítka a přepínače. Všímám si nápisu EEG. „To jsou monitory fyziologických funkcí. To znamená, že my ještě v kontextu té jízdy máme možnost měřit fyziologické projevy toho řidiče.“ Z těch informací, které sesbíráte se asi dá sestavit i profil a dokážete s tím řidičem pracovat. „To je právě velká výhoda, že máme komplexní záznam veškerých projevů. Vidíme, jak ten řidič reaguje, jak řeší kritické, ale i standartní situace.“ 

Když to otevřeme a podívám se blíž, tak to je opravdu skutečná kabina toho vozu. Je tu volant, řadicí páka, pedály, sedačky. „To bylo účelem. My jsme zvolili variantu, kdy máme opravdu originální kabinu nákladního vozidla.“ My vlastně vidíme, že to, co je na těch monitorech u vás, je i tady na těch zpětných projektorech a v tu chvíli může ten řidič vyrazit. „Teď jsme spustili scénář, který jsme vytvořili pro hasičský záchranný sbor. Nyní můžeme přes interkom dávat instrukce.“ 

„Tady vidíte grafiku, která na základě rychlosti a polohy našeho vozu spouští scénáře. Když vidíte dítě, které utíká před mamkou; pes, který vbíhá do silnice.“ Řidič havaroval a má na výběr, zda chce vyprostit nebo jestli se se situací vypořádá sám. K tomu tu ten simulátor máme – k překonávání těžkých dopravních situací. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  ulice Mezilesí, Praha 20, stavební práce, Od 20.09.2018 00:00 Do 26.11.2018 23:59, Vydal: ÚMČ Praha 20
  Od 20.9.2018 09:55 do 14:00; na silnici 379 u obce Velká Bíteš okres Žďár nad Sázavou; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA bez zranění.
  silnice I/35, Chrastava - Bílý Kostel nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.09.2018 12:00 Do 20.09.2018 14:30, Strojní čištění odvodnění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas